Jak odstraszyć szerszenie?

jak odstraszyć szerszenie

Szerszenie to bardzo uporczywe owady, które uchodzą za jedne z najbardziej niebezpiecznych. Ich ukąszenia są bolesne, a w niektórych przypadkach mogą być nawet śmiertelne. Kiedy szerszenie zamieszkają w bliskim otoczeniu domu, nie warto zwlekać. Istnieje wiele skutecznych metod, które pozwolą się ich pozbyć. A zatem, jak odstraszyć szerszenie?

Czy ukąszenie szerszenia jest groźne?

Jeżeli dana osoba nie jest uczulona, jad szerszenia nie powinien mieć zbyt silnego działania. Miejsce ugryzienia będzie bolesne, pojawi się też obrzęk i zaczerwienienie. Wtedy wystarczy tylko sięgnąć po wapno i maść odkażającą. 

Sytuacja jest jednak o wiele gorsza, kiedy ktoś jest uczulony. W takim przypadku, po ugryzieniu może dojść do silnego wstrząsu anafilaktycznego. Objawia się on dusznościami, omdleniem, nudnościami, opuchlizną lub świądem. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może nawet wystąpić zagrożenie życia. 

Jak odstraszyć szerszenie domowymi sposobami? 

Jeżeli w okolicy domu pojawią się szerszenie, warto od razu podjąć odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. W pierwszej kolejności dobrym pomysłem będzie zamontowanie moskitier w oknach, aby uporczywe owady nie mogły wlatywać do środka. 

Walka z szerszeniami jest możliwa także przy wykorzystaniu zapachów, których owady nie znoszą. Z pewnością odstraszy je czosnek, bratki, pelargonie czy lawenda. Rośliny te można zasadzić w doniczce i postawić na parapecie. Szerszenie z pewnością będą omijały to miejsce szerokim łukiem. 

Jak odstraszyć szerszenie profesjonalnymi pułapkami?

W sklepach ogrodniczych dostępne są także najróżniejsze pułapki na szerszenie i środki, które mają pomóc się ich pozbyć. Tego typu produkty, zawierają specjalny wabiący płyn. Pułapek nie wolno jednak umieszczać w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepszym miejscem jest najbliższa okolica gniada. 

W walce z szerszeniami pomocne są także różne środki chemiczne. Dzieli się je na takie, które można użyć samodzielnie lub na profesjonalne produkty, do użytku tylko i wyłącznie przez profesjonalną ekipę zajmującą się tego typu usługami. 

Wśród produktów do użytku samodzielnego, można wyróżnić gaśnice i koncentraty, którymi pryska się zapobiegawczo miejsca przez które owady mogą dostać się do domu. Jeden oprysk wystarcza na bardzo długi czas.

 Co z gniazdem szerszeni?

Kiedy uda się pozbyć szerszeni, pozostaje ich gniazdo. Nigdy jednak nie wolno pozbywać się go samodzielnie. Istnieje duże ryzyko, że w środku znajdują się jeszcze żywe owady. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. 

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej
Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny
Aktualności Ogród

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga? Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie. Skąd ta […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej