Jak odstraszyć szerszenie?

jak odstraszyć szerszenie

Szerszenie to bardzo uporczywe owady, które uchodzą za jedne z najbardziej niebezpiecznych. Ich ukąszenia są bolesne, a w niektórych przypadkach mogą być nawet śmiertelne. Kiedy szerszenie zamieszkają w bliskim otoczeniu domu, nie warto zwlekać. Istnieje wiele skutecznych metod, które pozwolą się ich pozbyć. A zatem, jak odstraszyć szerszenie?

Czy ukąszenie szerszenia jest groźne?

Jeżeli dana osoba nie jest uczulona, jad szerszenia nie powinien mieć zbyt silnego działania. Miejsce ugryzienia będzie bolesne, pojawi się też obrzęk i zaczerwienienie. Wtedy wystarczy tylko sięgnąć po wapno i maść odkażającą. 

Sytuacja jest jednak o wiele gorsza, kiedy ktoś jest uczulony. W takim przypadku, po ugryzieniu może dojść do silnego wstrząsu anafilaktycznego. Objawia się on dusznościami, omdleniem, nudnościami, opuchlizną lub świądem. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może nawet wystąpić zagrożenie życia. 

Jak odstraszyć szerszenie domowymi sposobami? 

Jeżeli w okolicy domu pojawią się szerszenie, warto od razu podjąć odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. W pierwszej kolejności dobrym pomysłem będzie zamontowanie moskitier w oknach, aby uporczywe owady nie mogły wlatywać do środka. 

Walka z szerszeniami jest możliwa także przy wykorzystaniu zapachów, których owady nie znoszą. Z pewnością odstraszy je czosnek, bratki, pelargonie czy lawenda. Rośliny te można zasadzić w doniczce i postawić na parapecie. Szerszenie z pewnością będą omijały to miejsce szerokim łukiem. 

Jak odstraszyć szerszenie profesjonalnymi pułapkami?

W sklepach ogrodniczych dostępne są także najróżniejsze pułapki na szerszenie i środki, które mają pomóc się ich pozbyć. Tego typu produkty, zawierają specjalny wabiący płyn. Pułapek nie wolno jednak umieszczać w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepszym miejscem jest najbliższa okolica gniada. 

W walce z szerszeniami pomocne są także różne środki chemiczne. Dzieli się je na takie, które można użyć samodzielnie lub na profesjonalne produkty, do użytku tylko i wyłącznie przez profesjonalną ekipę zajmującą się tego typu usługami. 

Wśród produktów do użytku samodzielnego, można wyróżnić gaśnice i koncentraty, którymi pryska się zapobiegawczo miejsca przez które owady mogą dostać się do domu. Jeden oprysk wystarcza na bardzo długi czas.

 Co z gniazdem szerszeni?

Kiedy uda się pozbyć szerszeni, pozostaje ich gniazdo. Nigdy jednak nie wolno pozbywać się go samodzielnie. Istnieje duże ryzyko, że w środku znajdują się jeszcze żywe owady. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. 

garaż z płyt warstwowych
Aktualności

Garaże z płyt warstwowej – wytrzymałe i funkcjonalne rozwiązanie

Garaże to nieodłączny element większości domów i posesji. Przechowywanie samochodu w bezpiecznym i chronionym miejscu to priorytet dla wielu właścicieli. Dlatego, jeśli szukasz wytrzymałego i funkcjonalnego rozwiązania, garaże z płyt warstwowej są doskonałym wyborem. Dlaczego garaże z płyt warstwowej? Płyty wielowarstwowe, z których wykonuje się garaże z płyt warstwowej, oferują szerokie możliwości konstrukcyjne oraz aranżacyjne. […]

Czytaj więcej
Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej