Kiedy sadzić pomidory do gruntu? – wskazówki i porady

co ile sadzić pomidory

Sadzenie pomidorów bezpośrednio w gruncie jest zawsze stresującym wyzwaniem dla rośliny, zwłaszcza jeśli nie jest to szklarnia. Pomimo tego pomidory są ogólnodostępne i niesamowicie łatwe w uprawie dla każdego ogrodnika. Niemniej jednak, aby wszystkie sadzonki dobrze się rozwijały, należy przestrzegać kilku zasad. Choćby, wybrać odpowiedni moment, aby zasadzić pomidory. Co należy wiedzieć o okresie sadzenia pomidorów, a także samej uprawie gruntowej? O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Sadzonki pomidorów – pierwszy etap udanej uprawy

Zanim skupimy się nad tym, jak sadzić pomidory, wpierw należy przygotować sadzonki pomidora, wiedząc, że konieczne będzie wybranie tych zdrowych i energicznych. Następnie można wybrać między kupowaniem sadzonek lub własnoręcznym posadzeniem pomidorów.

We wszystkich przypadkach preferowane jest, aby sadzenie sadzonek pomidorów odbywało się w przygotowanych do tego doniczkach torfowych, które wraz z rozwojem systemu korzeniowego rozłożą się naturalnie w glebie. Ponadto liście sadzonych pomidorów powinny mieć jednolitą ciemnozieloną barwę bez oznak kwitnienia. Wreszcie, żaden korzeń nie powinien wystawać poza wysokość gleby.

Dbając o sadzonki, konieczne jest stopniowe wyjmowanie roślin, jeszcze w doniczkach w celu zaaklimatyzowania ich do wahań temperatury na zewnątrz. Hartowanie pomidorów jest w stanie znacząco podnieść ich wytrzymałość. Przed sadzeniem należy poczekać, aż rośliny przystosują się do nowych warunków występujących wczesną wiosną. W każdym razie sadzenie odbywa się zwykle do dwóch miesięcy po siewie.

Kiedy sadzić pomidory w gruncie?

kiedy sadzimy pomidory do gruntu

Gdy sadzonki pomidora są gotowe, kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego czasu na umieszczenie ich w gruncie. Należy to zrobić w momencie, gdy ostatnie wiosenne przymrozki zniknęły. Zalecane jest uważne śledzenie prognoz pogody, nierzadko są w stanie uratować całe plony. Można zajrzeć także z poradą do ogródków sąsiadów. W każdym razie sadzenie jest wykonalne poza mrozem, nawet jeśli temperatury nadal są stosunkowo niskie.

Właściwy okres różni się w minimalnym stopniu od regionu kraju. Ogródki na południu mogą nieco wcześniej pomieścić sadzone pomidory. I wręcz przeciwnie, pomidory zostaną posadzone nieco później na północy. W każdym razie cały proces należy rozpocząć między połową kwietnia a połową maja. Jeśli zauważymy, że sadzonkom jest naprawdę za zimno, można ściółkować glebę, pomagając sadzonkom w zatrzymaniu ważnej temperatury pod powierzchnią ziemi. Rośliny można również przykryć przed niższą temperaturą wieczorem.

Ostatecznym krokiem sadzenia pomidorów w glebie jest także postawienie na szklarnię. Warto wspomnieć, że rośliny sadzone pod koniec maja dają o 30-40% zbiorów więcej niż sadzonki umieszczone w gruncie na początku czerwca.

Sadzenie pomidorów do gruntu – odpowiednie stanowisko

Jeśli sadzenie pomidorów odbyło się w poprzednim sezonie, uprawa pomidorów nie może znajdywać się tym samym miejscu. Dobrze unikać także miejsc, w których uprawiane były rośliny należące do tej samej rodziny, zwłaszcza psiankowate (papryka, bakłażany, ziemniaki itp.).

Rośliny pomidora potrzebują wystarczającą ilość światła i ciepła, aby dobrze rosnąć. Dlatego do uprawy pomidorów w gruncie warto wybrać słoneczne stanowisko, dobrze wentylowane, ale chronione przed silnymi podmuchami.

Jaka ziemia dla pomidorów? Pomidory preferują luźne, przepuszczalne podłoże. Odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Na ciężkich glebach słabo rosną i często chorują. Trwałe zabrudzenie gleby to najszybszy i niezawodny sposób na zniszczenie sadzonek. Idealnym rozwiązaniem byłoby znalezienie miejsca, które czerpie korzyści z zachodniej ekspozycji. Można także umieszczać rośliny pod nasłonecznionymi ścianami.

Jak skutecznie sadzić pomidory w gruncie?

kiedy sadzić pomidory do gruntu

Schemat sadzenia pomidorów w gruncie zależy od odmiany i chęci samego właściciela. Opieka nad pomidorami powinna być stosunkowo łatwa. Warto jednak rozpocząć sadzenie od kilku początkowych porad, ułatwiających cały proces. Jak zatem przebiega sadzenie pomidorów krok po kroku?

Przygotowanie rozsady przed sadzeniem w nagrzanej ziemi to priorytet. Należy delikatnie zwilżyć młode rośliny do kilku godzin wcześniej. W ten sposób w razie potrzeby łatwiej je wyciągnąć z donicy (jeśli taka występuje). Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca do sadzenia, wcześniej usuwając z niego wszelkie chwasty. Poświęć trochę czasu na rozluźnienie gleby i przykrycie jej ściółką. Od jesieni w miejscu sadzenia wskazane jest wzbogacanie gleby kompostem, nawozami.

Zobacz także:

W jakich odstępach sadzić pomidory? Roślinę należy posadzić na głębokości od 10 do 25 centymetrów, aby zachęcić ją do ukorzeniania się i lepszego wykorzystania chłodu z głębi ziemi w upalne dni. Po wykonaniu zabiegu nie ma konieczności ubijania ziemi, gdyż może to jedynie zadziałać na niekorzyść rośliny, miażdżąc jej korzenie i uniemożliwić ich prawidłowy rozwój.

Aby zakończyć sadzenie, należy utworzyć pustą przestrzeń od każdej sadzonki (ok. 30-50 centymetrów od każdej). Niektóre odmiany preferują jednak, aby gęsto sadzić pomidory. Z tego względu najlepiej sadzić pomidory wraz z zaleceniami ogrodników dotyczącymi konkretnych typów pomidora. Pomimo tego, przestrzeń od 5 do 10 cm między rządkami pomidorów będzie niezwykle pomocna, mogąc wykorzystać ją jako przestrzeń do podlewania.

Pod sam koniec zasadzenia można ściółkować pomidory w celu optymalizacji stanu gleby, jak i zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się możliwych chwastów. Należy je także obficie i regularnie podlewać (codziennie, gdy jest bardzo gorąco), uważając, aby nie zamoczyć liści w celu uniknięcia rozwoju chorób, np. pleśni.

Jak dbać o pomidory po posadzeniu?

sadzenie pomidorów do gruntu

Po posadzeniu konieczne jest wykonanie kilku czynności pielęgnacyjnych, aby pomidory rozwinęły się w optymalnych warunkach. Kiedy roślina kwitnie, należy pozbyć się odrostów, czyli pędów, które wyrastają pod małymi gałązkami, ale nie wydają owoców.

Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniego nawozu. Najlepiej łączyć nawożenie sadzonek w tym samym czasie, gdy podlewamy rośliny, aby nie zaszkodzić roślinom. W przypadku chorób lub ryzyka ich wystąpienia nie czekajmy, skuteczny tu będzie nawóz z pokrzywy, wzmacniający sadzonki.

Jak ochraniać pomidory w gruncie przed zimnem?

Nawet na południu Polski po posadzeniu pomidorów mogą wystąpić duże różnice między temperaturami w nocy i w dzień. W niesprzyjających warunkach pogodowych zaleca się wieczorem przykrywać pomidory agrowłókniną lub innym włóknem, a rano je usuwać.

W chłodnych regionach, gdy uprawia się rośliny w ziemi, ogrodnicy zmuszeni są wcześniej budować tymczasowe schronienia dla pomidorów. W przeciwnym razie będziemy musieli zmienić termin sadzenia sadzonek na późniejszy. W związku z tym nawet wczesne odmiany mogą nie dojrzewać, ponieważ czas owocowania zostanie skrócony.

Jak wygląda odpowiednie podlewanie pomidorów?

Podczas sadzenia pomidory otrzymały wystarczającą ilość wilgoci. Jeśli pogoda dopisuje, nie będą potrzebowały obfitego podlewania nawet przez kilka dni. Niestety, co roku doświadczamy coraz większych upałów, z tego względu piekący skwar wymaga codziennego i regularnego podlewania roślin.

Aby zobaczyć, czy pomidory na pewno potrzebują wody, zaleca się, aby wczesnym rankiem wyjść do ogródka i obejrzeć krzaki. Jeśli liście są wyprostowane, pomidory nie potrzebują dodatkowej wilgoci.

Odmiany pomidorów do sadzenia w gruncie – co należy o nich wiedzieć?

kiedy sadzi się pomidory

Wybierając odmiany pomidorów, należy zwrócić uwagę na to, czy są one przeznaczone dla konkretnego regionu geograficznego.

  • Odmiany południowe – wyróżniają się gęstym, mocnym ulistnieniem, które może chronić pomidory przed palącym słońcem. Okres wegetacyjny tych odmian jest stosunkowo długi, co więcej tego typu odmiany są bardziej odporne na warunki klimatyczne;
  • Północne odmiany pomidorów – przystosowane do gorącego, ale krótkiego okresu. Szybko rosną, rozwijają się i owocują.

Najczęściej w polskich sklepach ogrodniczych można spotkać odmiany standardowe, które świetnie odpowiadają polskim warunkom klimatycznym. Odmiany tego typu są także łatwe w rozmnażaniu się, z tego względu już po pierwszym sezonie wyhodowane samodzielnie pomidory przyniosą nam pierwsze, dobrej jakości nasiona.

Sadzenie pomidorów w gruncie – smaczne i naturalne

jak sadzić pomidory do gruntu

Jaskrawo kolorowe pomidory, które kupujemy w zwykłym sklepie spożywczym w dużych plastikowych pudełkach, nie są najlepsze dla zdrowia kupujących. Poza tym jest to niepotrzebny wydatek. Warto więc zdecydować się na zakup pierwszych nasion i przygotować samodzielnie własną uprawę pomidorów. Przygoda z sadzeniem pomidorów to niezwykle przyjemne i pożyteczne doświadczenie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, najciekawsze artykuły o ogrodnictwie czekają na dalszą lekturę.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej