Jak uprawiać ogród na piaszczystej glebie?

rośliny na piaszczyste gleby

Piaszczysta gleba może wydawać się nieodpowiednią pod uprawę roślin, jest bowiem sypka i sucha. Taki rodzaj podłoża nie jest w stanie w pełni odżywić naszych roślin, ponieważ charakteryzuje się łatwą przepuszczalnością składników odżywczych. Mimo wszystko ten typ gleby nie musi być spisany na straty. Jeśli nasz ogród obfituje w lekką, piaskową glebę, to jeszcze nie powód, by rezygnować z uprawy roślin.

Gleby piaszczyste – czym się charakteryzują?

Glebą piaszczystą nazywamy glebę o dużej ilości piasku. Ponad 70% jego zawartości sprawia, że podłoże jest bardzo lekkie i nośne. Ma to swoje wady, ale nie obędzie się bez zalet.

Wadą suchej gleby jest słabo zbite podłoże, a co za tym idzie, szybka utrata składników pokarmowych, których rośliny potrzebują do wzrostu. Z drugiej zaś strony, ten rodzaj ziemi bardzo dobrze filtruje, a zatem zatrzymuje toksyczne substancje, nie pozwalając dostać im się do gruntu. Drobnoziarnista, sucha gleba oznacza też dobrze nagrzane podłoże i lepszy rozwój korzeni. Jeśli odpowiednio zadbamy o jej użyźnienie, nie jest ona skazana na straty.

Jak zadbać o suchą glebę?

rośliny na suchą glebę

Z racji tego, że gleby piaszczyste bardzo szybko wsiąkają wodę, należy dostarczać jej większe ilości. Nie musimy robić tego nader często, wystarczy 2 razy dziennie, ale obficie. Nie zapominajmy o tym, bo dobrze nawodniona gleba lepiej przyjmie nawóz.

Podobne artykuły:

Dobrym wsparciem dla piaszczystej ziemi będzie zielony nawóz, czyli tak naprawdę zielone rośliny, które hoduje się właśnie w celu poprawy jakości i odżywienia gleby. Mogą być to byliny lub rośliny jednoroczne, które należy zasiać po okresie zbiorów warzywnych, najlepiej między lipcem a sierpniem. Mają one działanie chwastobójcze i dbają o zdrowie roślin, które mogą zostać zainfekowane przez szkodniki. Za zielony nawóz najlepiej posłużą rośliny motylkowe, a popularne wśród nich, to:

  • koniczyna biała (lub czerwona) nie ma ona dużych wymagań co do siewu i sprawdzi się idealnie do mało urodzajnej ziemi,
  • łubin żółty (lub wąskolistny) posiada rozwinięty system korzeniowy i bardzo szybko wzrasta,
  • seradela, która jest świetnym poplonem zasilającym glebę w azot,
  • gorczyca chętnie stosowana ze względu na szybki wzrost i dużą gęstość zielonej masy,
  • wyka siewna może być wykorzystywana na każdym podłożu, nie jest bardzo wymagająca i dobrze współpracuje na piaskowej glebie. 

Rośliny na piaszczyste gleby – czym się kierować?

rośliny na piaszczystą glebę

Wiemy już, że piaszczysta gleba jest dosyć wymagającym materiałem do pracy. Chcąc założyć ogród, a będąc w posiadaniu sypkiego i suchego podłoża, nasze możliwości mogą być nieco ograniczone. Wszystko to nie oznacza, że nie mamy szans na wymarzony zielony kącik. Jest kilka niezbyt wymagających roślin, które dobrze czują się na odwodnionej, piaszczystej glebie, ubogiej w minerały. 

Kserofity, to grupa roślin przystosowanych do życia w miejscach, gdzie panuje susza, ale też w warunkach bardzo niskich temperatur, w których pobieranie wody z gleby jest utrudnione. Rośliny sucholubne charakteryzują się wysoce rozbudowanym systemem korzeniowym, dzięki któremu mogą zaopatrywać się w wodę z dużych głębokości, co jest bardzo istotne dla roślin bytujących na glebach piaszczystych, cechujących się szybką utratą wilgoci. 

Jakie rośliny możemy posadzić na suchej glebie?

Na suchych stanowiskach dobrze poradzą sobie drzewa i krzewy iglaste. Wiele z nich ma małe wymagania glebowe, i niestraszne są im nawet piaszczyste podłoża. Warto wziąć pod uwagę drzewa z rodziny sosnowatych, do których należą gatunki takie jak:

  • jodła kalifornijska – pochodzi z terenów Ameryki Północnej; jest jedną z najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne odmian jodły, bytuje zarówno na żyznej glebie, jak i podczas suszy, wystarczy, że zapewnimy jej dostęp do światła słonecznego, którego bardzo potrzebuje do wzrostu; jodła kalifornijska osiąga bardzo duże rozmiary (nawet do 30 metrów w naturalnych warunkach), jednak w ogrodach stosuje się najczęściej jej karłowatą odmianę, która urasta do 2-3 m wysokości; jodły kalifornijskie są rozłożyste i gęste o stożkowym kształcie, mają długie igły o zielonym i srebrzystym zabarwieniu,
  • świerk kłujący – wywodzi się z górzystych terenów Ameryki; nie ma specjalnych wymagań adaptacyjnych i rośnie nawet na jałowych glebach, ale należy zapewnić mu słońce; w swoim środowisku naturalnym przybiera bardzo duże rozmiary (nawet 40 metrów), jednak na naszych terenach spotkamy odmiany o wiele niższe; świerk kłujący jest bardzo okazałym i strzelistym drzewem, które przybiera kształt stożka; igły są ostre i kłujące, a ich zabarwienie najczęściej zielonoszare, 
  • sosna czarna – występuje w południowej Europie i Azji Mniejszej; możemy posadzić ją na różnym terenie i użyźnieniu, bo łatwo dostosowuje się do warunków bytowych, jest wytrzymała i mrozoodporna; osiąga okazałe rozmiary, cechują ją duża rozpiętość gałęzi, przybiera półkolisty lub stożkowy kształt, sosna czarna ma delikatne i bardzo długie igły, w zależności odo odmiany potrafią mieć nawet 20 cm, a ich kolor jest zazwyczaj ciemnozielony. 
ogród na piaszczystej glebie

Inną kategorią, o której możemy pomyśleć, jeśli chcemy założyć ogród na piaszczystej ziemi, będą krzewy liściaste. Znajdą się wśród nich piękne odmiany, które nie mają dużych zapotrzebowań na składniki mineralne. Kilka krzewów, które warto wymienić, to:

  • sumak octowiec  ten wyjątkowo barwny krzew pochodzi z terenów Ameryki Północnej i lubuje się w suchych, leśnych terenach; nie musimy specjalnie przygotowywać podłoża pod jego uprawę, bo jest bardzo tolerancyjną rośliną, a podlewać go należy tylko w trakcie większej suszy; w okresie letnim dobrze odżywić go za pomocą kompostusumak octowiec wzrasta do ok. 4-6 metrów, a jego liście przybierają różne odcienie, od żółto-pomarańczowych, aż po czerwone jesienią; jest bardzo okazałym drzewem o szerokiej, rozpostartej koronie,
  • karagana syberyjska – przystosowana jest do trudnych warunków klimatycznych, ponieważ wywodzi się z samej Syberii, poradzi sobie nie tylko w trakcie suszy, ale również podczas dużych spadków temperatury; karagana syberyjska jest bardzo samodzielną rośliną, która nie potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych; to szybko rosnąc krzew, który osiąga nawet 6 metrów wysokości; ma zielone, drapowane liście, a wiosną pojawiają się żółte kwiaty,
  • róża pomarszczona – pochodzi z Azji, ale rozprzestrzeniła się na całą Europę; jest wytrzymałym i mrozoodpornym krzewem, który odnajdzie się na glebie piaszczystej; nie wymaga specjalnej pielęgnacji poza okresowym podcinaniem pędów; osiąga maksymalnie 2 metry; róża japońska ma zielone, marszczone liście pokryte meszkiem i różowe kwiaty. 

Dobrym sposobem na upiększenie ogródka są rośliny jednoroczne lub wieloletnie byliny. Piaskowe podłoże naszego ogrodu pozwala na uprawę kilku ciekawych gatunków, a wśród nich znajdują się:

  • lawenda wąskolistna – powszechnie znana i lubiana bylina o pięknym aromacie znanym ze swoich uspokajających właściwości; wywodzi się z wybrzeża Morza Śródziemnego; odnajduje się na przepuszczalnej, piaszczystej ziemi bogatej w wapno; należy podlewać ją rzadko, bo 1-2 razy w tygodniu, nie lubi ona mokrego podłoża; lawenda wąskolistna urasta do około metra wysokości; jej atutem jest nie tylko zapach, ale i wygląd, świetnie prezentuje się w ogrodzie, ma sztywne wysokie łodygi zakończone fioletowym lub fioletowo-niebieskim kwiatostanem,
  • smagliczka skalna – pochodzi z górzystych terenów europejskich, potrzebuje wapiennej gleby, choć może być ona jałowa i sucha; nie potrzebuje podlewania i zadowoli się samym słońcem; smagliczka skalna może mierzyć 30 cm; jest popularną rośliną wieloletnią, która zasiedla ogrody i charakteryzuje się intensywnie żółtym ukwieceniem,
  • maczek kalifornijski – wywodzi się z północnej Ameryki, jest bardzo łatwy w uprawie i bez problemu radzi sobie podczas suszy, żyje na ziemi ubogiej w składniki pokarmowe; dbając o naszą roślinę, musimy pamiętać, że przekwitłe kwiaty należy podcinać; maczek kalifornijski rośnie do ok. 60 cm i posiada wyraziste żółtopomarańczowe płatki na cienkich łodygach,
  • kosmos pierzasty – występuje głównie na obszarach Ameryki jako roślina jednoroczna; nie ma dużych potrzeb odżywczych, wystarczy mu piaskowa gleba, dzięki której nie rozrasta się zanadto; onętek nie akceptuje niskich temperatur; jego wzrost osiąga ok. 100 cm; kosmos pierzasty jest lubianym kwiatem ozdobnym, który wyróżnia się szeroką gamą kolorystyczną, możemy spotkać go zarówno w bieli, jak i różnych odcieniach różu. 

Jak przygotować się do uprawy roślin na suchych glebach?

co posadzić na piaszczystej ziemi

Piaszczysta ziemia może obrodzić w piękny, barwny ogród, jeśli zostanie odpowiednio użyźniona. Dobrym sposobem, aby poprawić strukturę gleby będzie nie tylko stosowanie nawozów zielonych. Sprawdzą się również nawozy organiczne, a do tych zaliczyć możemy obornik lub kompostGleby suche dzięki temu zwiększą ilość próchnicy, a to przyczynia się do poprawy jej jakości i lepszego wzrostu roślin.

Zanim rozpoczniemy pierwszy posiew w naszym ogrodzie, możemy pomyśleć o wzbogaceniu ziemi gliną. Taki zabieg poprawi chłonność gleby. Wystarczy, że na powierzchni rozsypiemy niewielką warstwę gliny i zmieszamy ją z podłożem, ręcznie lub za pomocą glebogryzarki.

Dbając o ogród w ten sposób, nawet w trudnych warunkach będziemy mogli cieszyć się okazałymi plonami. Każdy rodzaj gleby wymaga naszej uwagi. Jeśli stworzymy jej odpowiednie możliwości do wzrostu roślin, na pewno będzie z nami dobrze współpracować.

jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka
Aktualności Dom i balkon Ogród

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka u roślin? 

Mączniak, zarówno prawdziwy, jak i rzekomy, to powszechna choroba grzybowa, która dotyka wiele roślin, w tym warzywa, krzewy owocowe i rośliny ozdobne. Choroba ta, objawiająca się charakterystycznym białym nalotem na liściach i łodygach, stanowi poważne zagrożenie dla upraw. W poniższym artykule przedstawię skuteczne domowe sposoby na walkę z mączniakiem, które pozwolą ochronić Twoje rośliny. Czym […]

Czytaj więcej
co siać na zimę w tunelu foliowym
Ogród Trendy

Co siać na zimę w tunelu foliowym? 

Tunel foliowy to świetne rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się świeżymi warzywami przez cały rok, nawet w zimie. Dzięki tunelowi foliowemu rośliny są chronione przed mrozem, przymrozkami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a odpowiednie gatunki warzyw mogą być uprawiane nawet w najchłodniejszych miesiącach. W tym artykule podpowiemy, jakie warzywa warto siać zimą w tunelu foliowym […]

Czytaj więcej
jak długo wschodzi trawa
Aktualności Ogród

Jak stworzyć perfekcyjny trawnik – jak przebiega, ile trwa i jak skrócić kiełkowanie trawy?

Masz w perspektywie stworzenie własnego ogródka? Jeśli tak, to z pewnością nie ominie cię założenie trawnika, który jest nieodłącznym elementem ogrodu. Nieobce powinny być ci także czynności związane z jego pielęgnowaniem. Trawa, pomimo, że uznaje się nią za roślinę mało wymagającą i prostą w dbaniu, może przysporzyć trochę problemów. W tym artykule dowiesz się: Odpowiednie […]

Czytaj więcej