Jakie właściwości ma dziewanna wielokwiatowa?

dziewanna wielokwiatowa
dziewanna wielokwiatowa

Gdy zależy nam na tym, by nasz ogród pięknie wyglądał i cudnie pachniał, to warto postawić na dziewannę wielokwiatową, dzięki której będziemy mogli mieć fantastycznie udekorowany ogród. Warto też dodać, że roślina ta ma również właściwości lecznicze, dlatego jest tak cenionym kwiatem.

Jak sadzić i uprawiać dziewannę wielokwiatową?

Dziewanna wielokwiatowa lubi stanowiska słoneczne, zaciszne oraz suche. Dlatego dobrze jest posadzić tę roślinę tam, gdzie nie będzie narażona na duże działanie wiatrów. Co do gleby, to roślina ta nie ma większych wymagań, dlatego też może rosnąć praktycznie wszędzie. Gdy chcemy mieć dziewannę wielokwiatową w swoim ogrodzie, to trzeba wysiać nasiona, które drobno kiełkują. Dlatego też nie należy ich niczym przykrywać, a jedynie co można zrobić, to wysiać i delikatnie przyklepać. Dobrze jest wysiać nasiona dziewanny wielokwiatowej na wiosnę do rozsadnika i w tym samym roku, trzeba je wsadzić w miejsce stałe. Do gleby bezpośrednio można je wsadzić w okolicy lipca lub sierpnia. Dziewanna wielokwiatowa kwitnie od lipca do września. Kwiat otwiera się przed wschodem słońca, więdnie i opada wieczorem. Warto też dodać, że wysoka temperatura przyspiesza ten proces. 

Jakie właściwości i zastosowanie ma dziewanna wielokwiatowa?

Warto wiedzieć, że dziewanna wielokwiatowa, to roślina dwuletnia, dzięki czemu można ją mieć na kilka sezonów w swoim ogrodzie. W pierwszym roku kwiaty te wytworzą przepiękną rozetę, a w drugim utworzą wysoki pęd kwiatowy, który ma liczne pąki. Pędy kwiatowe oraz liście tej rośliny są pokryte gęstym żółtobiałym kutnerem. Warto wiedzieć, że dziewanna jest wykorzystywana w ziołolecznictwie. Można również z tego kwiatu zrobić krople do uszu, nalewki. Takie nalewki świetnie pomagają w przeziębieniu, czy przy kaszlu. Zaleca się też stosowanie syropu lub nalewki z dziewanny przy astmie. Kwiat ten może również działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Kiedy zbierać dziewannę wielokwiatową?

dziewanna wielokwiatowa

Gdy chcemy zebrać dziewannę, to dobrze jest to robić, przy pięknej i słonecznej pogodzie. Jeśli zależy nam na tym, by zebrać kwiaty na napar z dziewanny, to dobrze jest zbierać kwiaty, które są suche. Nie mogą być natomiast, to kwiaty mokre, dlatego też potrzeba ciepłej i bezdeszczowej pogody. Wilgotne kwiaty nie wysuszą się prawidłowo i całość naparu może nie działać tak dobrze, jak powinna. Kwiaty dziewanny wielokwiatowej powinno suszyć się na ręczniku papierowym lub ściereczce bawełnianej. Trzeba kwiaty dziewanny wysuszyć bardzo dokładnie. Po całkowitym odsuszeniu kwiatów trzeba przełożyć je do szczelnego słoika. Warto też dodać, że kwiaty dziewanny można również zmielić tak, by powstała z niej herbata.

Jak dbać o dziewannę wielokwiatową?

Rośliny, które po kwitnieniu są przycinane, to zazwyczaj zdecydowanie dłużej się utrzymują. Dlatego też, gdy chcemy pozyskać nowe sadzonki z dziewanny wielokwiatowej, to można rozmnożyć tę roślinę poprzez sadzonki korzeniowe, czy rozety. Dobrze jest pamiętać, by szczególnie przed zimą przyciąć dziewannę, a w razie potrzeby można ją przykryć agrowłókniną, czy też inną tkaniną, by uchronić ją przed silnymi mrozami.

Gdzie można kupić dziewannę wielokwiatową?

Dziewannę wielokwiatową można kupić praktycznie we wszystkich agrocentrach oraz w sklepach na dziale ogrodniczym. Warto też dodać, że występują gotowe sadzonki dziewanny lub nasiona. Dlatego też od nas zależy, czy chcemy, by kwiat szybko rósł, to wtedy można wybrać sadzonki, a jeśli nie zależy nam zbytnio na czasie, to można kupić nasionka. Należy też pamiętać, by nasiona siać w odległości tak, by mogły swobodnie rosnąć obok siebie, dzięki czemu będziemy mieć przepiękną, kwiatową rabatę. Dobrze jest też wybrać takie sadzonki, które już są mocno ukorzenione, co daje nam większą pewność na to, że nasze rośliny się przyjmią i będzie można z nich skorzystać oraz nacieszyć oczy. Ceny sadzonki dziewanny wielokwiatowej mogą zaczynać się już od dwudziestu pięciu złotych, a nasionka można kupić już w cenie od dwóch złotych. Dlatego tez warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas korzystniejsze i co będzie bardziej opłacalne.

Czy taka dziewanna wielokwiatowa może być dobrym pomysłem na prezent?

dziewanna wielokwiatowa

Jeśli mamy wśród rodziny lub przyjaciół ogrodnika i miłośnika kwiatów, to świetnym wyborem jest kupienie dziewanny wielokwiatowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza roślina będzie praktycznym i funkcjonalnym, a przy tym estetycznym prezentem. Dodatkowo także jest to roślina, która nie wymaga zbyt wielu obrządków, przez co urośnie praktycznie w każdej ziemi i może być przepiękną ozdobą ogrodu. Dlatego też, w okresie wiosennym i wakacyjnym, jest to bardzo dobry pomysł na prezent dla naszych najbliższych. Jest to też kwiat dwuletni, więc roślina ta będzie mogła rosnąć w ogrodzie przynajmniej dwa lata.

Czy można użyć tej rośliny do kąpieli?

Wato dodać, że dziewanna wielokwiatowa jest świetnym towarzyszem do kąpieli. Jej właściwości zdrowotne, które wpływają także na naszą skórę i włosy, znakomicie sprawdzą się przy kąpieli. Dlatego też z tymi kwiatami powinny się kąpać osoby, które mają nerwobóle, stłuczenia, reumatyzm, oparzenia, stany ropne czy mają nadmiar stresu w życiu codziennym i chcą zażyć relaksującej kąpieli. Dobrze jest też użyć tych kwiatów do kąpieli dzieci, gdyż nie ma ta roślina żadnych przeciwwskazań co do tego, by mogła jakoś negatywnie działać na dzieci, czy kobiety w ciąży.

Dziewanna wielokwiatowa ma wiele zdrowotnych zastosowań i można z niej zrobić nalewki, herbaty czy syropy. Dlatego też jest ona tak doceniana przez ogrodników od wielu pokoleń. Dzięki tej roślinie można wyleczyć wiele chorób i zakażeń. Działa także kojąco, przez co można zażyć w niej kąpiel po ciężkim i stresującym dniu w pracy, czy w szkole. Jest to także roślina, która świetnie poradzi sobie w różnych warunkach i będzie mogła po zakwitnięciu cieszyć nasze oczy, a swym zapachem przyciągnie do siebie pożyteczne pszczoły i motyle, które będą czerpały z niej nektar.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej