Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii)

Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii)

Kocimiętka Faassena, inaczej Nepeta ×faassenii, to roślina bylinowa o pięknym wyglądzie. Charakteryzuje się zwartym kształtem i obfitym kwitnieniem. Może osiągnąć około 35-45 cm wysokości i 45-75 cm szerokości.

Jej liście są małe, srebrzysto-zielone i pachną wyjątkowo. Roślina ta wytwarza kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym od czerwca do września. Te kwiatostany pojawiają się na górnych częściach pędów.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie, pędy
GLEBApróchniczna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, piaszczysta
KOLOR KWIATÓWniebieskie, fioletowe
KWIATYpachnące, wargowe, lejkowate, pojedyncze
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna
OWOCErozłupnia
POKRÓJwzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
ZAPACHcała roślina, liście
WYSOKOŚĆ30-50 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX), październik (X)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEtarasy, ogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki, balkony, roślina lecznicza

Wymagania i uprawa

Kocimiętka Faassena to roślina wymagająca specjalnego traktowania. Musi być w odpowiednim miejscu i na właściwej glebie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zadbać o tę bylinę.

  1. Gleba: Najlepiej rośnie na glebach, które nie są ani zbyt suche, ani zbyt mokre. Takie pozycje sprawiają, że rośliny pięknie się rozwijają. Unikaj natomiast gleb, które zatrzymują wodę, bo to szkodzi ich wyglądowi.
  2. Stanowisko: Kocimiętka Faassena kocha słońce. Odpowiednie nasłonecznienie sprawia, że kwitnie obficie i liście wyglądają pięknie. Ważne, aby miejsce było jasne przez co najmniej 6 godzin dziennie.

Aby Twoja kocimiętka rosła zdrowo i pięknie, zadbaj o glebę i miejsce, w którym ją posadzisz. Odpowiednie warunki sprawią, że Twoja roślina zaczaruje Twój ogród swoim wyglądem.

wymagania

Pielęgnacja

Kocimiętka Faassena to roślina, którą łatwo zadbać. Po zakończeniu kwitnienia, warto obciąć kwiaty. To sprawi, że roślina zakwitnie ponownie, tym razem latem. Przycinanie pozwala też utrzymać ją w dobrej formie.

Ta kocimiętka ma ładne liście, które nie potrzebują dużo uwagi. Ale ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać stan rośliny. Choć roślina jest odporna, czasem może zachorować lub oberwać od szkodników. Dlatego należy ją obserwować.

Zastosowanie

Kocimiętka Faassena to roślina z szerokim zastosowaniem w ogrodach. Ma piękny zapach, co przyciąga ludzi. Można ją sadzić na rabatach, w obwódkach i przy żywopłotach. Idealnie też wygląda w małych ogrodach skalnych. Na balkonie lub tarasie sprawia, że miejsce nabiera uroku.

Sadząc Kocimiętkę obok róż, stworzymy wspaniały widok kolorowych kwiatów. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach. W połączeniu z trawami jest częścią pięknych, harmonijnych kompozycji roślinnych.

Roślina ma wiele odmian, np. 'Purrsian Blue’, różniących się kolorami i wysokością. Można więc dopasować ją do swoich gustów. Każdy znajdzie dobrą odmianę dla swojego ogrodu. Kocimiętka Faassena zawsze doda uroku nawet najprostszemu ogrodowi.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej