Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri)

kostrzewa gautiera

Kostrzewa Gautiera, inaczej niedźwiedzie futro, to urokliwa roślina ozdobna. Wytwarza gęste poduchy z intensywnie zielonymi liśćmi. Ta odmiana doskonale nadaje się na skalniaki, murki czy w zestawieniach z różnymi roślinami.

Odmiana 'Pic Carlit’ cechuje się kompaktowym wzrostem. Jest to zaletą, dzięki czemu trawa jest bardziej trwała. Jako roślina zimozielona dorasta do około 10-20 cm. Idealnie rośnie na przeciętnych glebach i lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione.

Jest odporna na mróz, jednak w okresach suszy wymaga regularnego podlewania. Swietnie sprawdza się na skalniakach i jako obrzeża w ogrodzie. Niezwykle szybko się rozrasta, dlatego niezbędne jest sadzenie jej w odstępach minimum 50-60 cm.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆrozety liściowe, ulistnienie
GLEBAprzepuszczalna
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna
POKRÓJkępy
WYSOKOŚĆ30 cm
OKRES KWITNIENIAmaj (V)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, w grupie, pojemniki

Wymagania i uprawa

Kostrzewa Gautiera, zwana niedźwiedzim futrem, to ładna trawa, która nie potrzebuje dużo uwagi. Idealnie rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Takie grunty muszą być przepuszczalne. Można ją trzymać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Ta trawa jest mrozoodporna, więc zimowe chłody jej nie straszą. Wymaga jednak regularnego podlewania podczas suszy. To zapewni, że roślina dobry wygląd zachowuje.

Zbędne liście warto przyciąć na wiosnę. Trzeba usunąć stare, sucha igiełki. Zrobić to można przez wyczesanie. To pomoże nowym pędłom szybciej rosnąć.

Kostrzewa świetnie sprawdza się w wielu częściach ogrodu. Można ją posadzić m.in. na skalniakach czy wzdłuż ścieżek. Jej zwarta forma nadaje się doskonale na dywany roślinne.

Poniżej prezentujemy tabelę z podsumowaniem:

Wymagania uprawoweKostrzewa Gautiera
GlebaPrzeciętne ogrodowe gleby, przepuszczalne dla wody
StanowiskoSłoneczne lub półcieniste
PodlewanieRegularnie, szczególnie w okresach suszy

Żeby Kostrzewa Gautiera była piękna, trzeba przestrzegać prostych zasad. To zapewni, że będzie zdrowa i urodziwa cały czas.

Pielęgnacja

Kostrzewa Gautiera jest łatwa w pielęgnacji. Jej przycinanie polega na wyczesaniu zeszłorocznych, suchych igieł. Zimuje dobrze, jednak warto ją przyciąć po przymrozkach. Dzięki temu uzyskamy ładniejszy wygląd.

Kostrzewa Gautiera zawsze jest zielona. Możemy cieszyć się jej urodą przez cały rok. Warto wiedzieć, że wygląd rośliny zależy od pory roku.

W pielęgnacji ważne jest kilka rzeczy. Przycinanie w odpowiednich porach usunie suche igiełki. To pomaga roślinie wyglądać zdrowo i pięknie.

Również po przymrozkach warto przyciąć Kostrzewę. Tak utrzymamy jej ładny kształt.

Zimozieloność to jedna z głównych zalet tej rośliny. Dzięki temu jest piękną ozdobą ogrodu cały rok. Jest to świetny wybór dla osób, które kochają zieleń w ogrodzie.

Zastosowanie

Kostrzewa Gautiera to roślina przez wiele lat wykorzystywana w ogrodach. Jej zielony kolor pasuje idealnie do kamieni, tworząc niepowtarzalny widok. Można ją sadzić w doniczkach, co ozdobi ścieżki w ogrodzie.

Spotykana jest też w roli ozdobnego brzegu rabat lub ścieżek. Roślina ta szybko się rozrasta. Dlatego warto zachować pewną odległość między sadzonkami.

Kostrzewa Gautiera jest bardzo niska, osiąga około 20 cm. Ta wysokość czyni ją idealną do wielu aranżacji ogrodowych. Ma piękny wygląd i nie potrzebuje wielu zabiegów.

W ogrodach skalnych dodaje naturalnego uroku. Jest łatwa w utrzymaniu, co docenia wielu ogrodników.

Może rosnąć zarówno na rabatach i ścieżkach, jak i w pojemnikach. Kostrzewa Gautiera zmienia ogrody, czyniąc je atrakcyjniejszymi przez cały rok.

Wybrane gatunki

  • ’Pic Carlit’ – odmiana karłowa o bardziej zwartym pokroju i krótszych liściach niż gatunek, wys. 7-10 cm

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej