Kostrzewa pstra (Festuca versicolor)

kostrzewa pstra

Kostrzewa pstra, potocznie nazywana Festuca versicolor, to ozdobna trawa. Świetnie wygląda w ogrodach, dodając kolorowych akcentów.

Jej kwiaty to zwisające wiechy, a liście zmieniają barwę na złoto. To sprawia, że jest atrakcyjna, zwłaszcza w późną jesień i zimę.

Lubi słońce i gleby zasadowe. Idealnie się sprawdza w skalniakach, rabatach czy kwiat cięty. Używa się ją też na murkach i skarpach.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, ulistnienie
GLEBAprzepuszczalna
KWIATOSTANwiechowaty
ODCZYN GLEBYzasadowa
POKRÓJkępy
WYSOKOŚĆ0,15-0,40 m
WILGOTNOŚĆgleba sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty, murki, skarpy, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa

Kostrzewa pstra lubi gleby, które są przepuszczalne i mają zasadowe pH. Potrzebuje stanowiska, które jest dobrze oświetlone przez słońce. Wysoko rośnie na glebach wapniowych.

Miejsca, gdzie rośnie, powinny być raczej suche. Roślina ta ma formę kępkową i osiąga od 15 do 40 cm wysokości. Idealnie sprawdza się na skalniakach i w rabatach.

Pielęgnacja

Kostrzewa pstra to roślina, którą łatwo jest zadbać. Jest odporna na suszę. Ważne jest jednak, aby ziemia była sucha i nie za wilgotna.

Aby roślina wyglądała ładnie, usuwaj przekwitłe kwiaty. To zachęca ją do rozwoju. Czasami wiosną warto obciąć kostrzewę. Dzięki temu będzie gęstsza i bujniejsza.

Pielęgnacja Kostrzewy pstrejDbanie o Kostrzewę pstrą
PodlewanieNie wymaga częstego podlewania, ale należy unikać nadmiaru wilgoci w glebie.
Usuwanie przekwitłych kwiatostanówRegularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów pomaga utrzymać estetyczny wygląd rośliny.
PrzycinanieJeśli jest to konieczne, można przyciąć kostrzewę pstrą na wiosnę, aby stymulować jej wzrost i zagęszczenie.

Zastosowanie

Kostrzewa pstra jest znana jako Festuca versicolor. Jest często używana w ogrodach ze względu na swoje piękno. Doskonale komponuje się w skalniakach, dodając uroku.

Jest przydatna także w rabatach i murkach. Jej złociste liście nadają ogrodowi blask w zimie. Może chronić glebę przed erozją na skarpach.

Kostrzewa świetnie sprawdza się w aranżacjach kwiatowych. Jej kwiatostany ozdobią bukiety, dodając im delikatności. Idealnie wtapia się w otoczenie innych roślin, tworząc piękne zestawienia.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej