Pragnia kuklikowata (Waldsteinia geoides)

Waldsteinia geoides

Pragnia kuklikowata znana jest jako Waldsteinia geoides. Jest to bylina zielona cały rok. Jej liście są ozdobne. Idealnie wygląda w cieniu i pomaga zadarniać miejsca pod drzewami.

Ta roślina rośnie do około 15 cm wysokości. Kwitnie już na początku wiosny żółtymi kwiatami. Dzięki temu, że ma piękne liście i kwitnie wczesnym latem, często sadzi się ją w parkach i lasach.

Jest idealna na obrzeża oczek wodnych. Projektanci krajobrazu uwielbiają ją za wszechstronność. Dodaje ona uroku i stylu do ogrodu.

KategoriaOpis
GLEBAżyzna, próchniczna
KOLOR KWIATÓWżółte
WYSOKOŚĆ5-25 cm
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOcień, półcień
ZASTOSOWANIEskarpy, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne

Wymagania i uprawa

Pragnia kuklikowata lubi miejsca cieniste, ale znośnie znosi półcień i słońce. Ważne jest, aby nie wystawiać jej bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Mogłoby to spowodować żółte plamy na liściach. Powinno się więc szukać dla niej takiego miejsca, które zapewni ochronę przed zbyt mocnym słońcem.

Dbając o obszar korzeniowy, zapewniasz jej zdrowy rozwój. Regularne podlewanie jest ważne, ale nie wolno przesadzać z wodą. Za dużo wilgoci może doprowadzić do gnicia korzeni.

Pragnia potrzebuje też odpowiedniej dawki składników odżywczych. Można używać do niej nawozów ogólnych lub tych dedykowanych dla roślin kwitnących. Dzięki temu kwitnieć będzie obficie i wyglądać zdrowo.

Co do przycinania, pragnia nie jest zbyt wymagająca. Usuń po wykwitnięciu kwiatostany, to sprawi, że będzie częściej kwitnąć i będzie wyglądać lepiej.

Pielęgnacja

Kuklikowata to roślina, którą opiekowanie się jest łatwe. Ważne jest, by okazywać jej umiarkowane podlewanie. Szczególnie polecamy to w czasach, gdy deszcz pada rzadko. Pamiętaj jednak, nie zalewaj jej wodą, bo to może sprawić, że korzenie zgniją.

Aby ta roślina pięknie kwitła, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Użyj więc do niej specjalnych nawozów. Możesz wybierać między nawozami wieloskładnikowymi i organicznymi. Nie musicie się martwić o częste przycinanie. Na przycięcie wartoś odpadłych kwiatów czekała będzie dodatkowa porcja kwiatów.

Zastosowanie

Pragnia kuklikowata jest doskonała w cieniu. Jej liście tworzą piękne, zielone dywany, sprawiając, że miejsca pełne cienia nabierają uroku. Jest świetnym wyborem pod drzewa i krzewy.

Ta roślina ozdabia także nieużywane tereny. Łatwo tworzy zielone dywany. Idealnie uzupełnia także obrzeża oczek wodnych dekoracją.

Rośliny okrywowe jak pragnia kuklikowata chronią glebę i zatrzymują chwasty. Ich umiejętność zadarniania utrzymuje ogród w pięknym stanie. Dodają one uroku, zwłaszcza jako rośliny obrzeżowe.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej