Krzewy na żywopłot szybko rosnące

krzewy na żywopłot szybko rosnące

Szybko rosnące żywopłoty oferują ekspresowy sposób na przekształcenie i odnowienie ogrodu. Istnieje wiele powodów, aby posadzić żywopłot. Niektórzy pragną określić granice swojej posesji, inni zapewnić sobie ochronę i prywatność. Dla niektórych osób będzie to estetyczny dodatek w ogrodzie, którego głównym celem jest cieszenie oczu. Ogrodowe wnętrza wypełnione zielenią zdecydowanie zwiększają atrakcyjność działki.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów roślin, które nadają się na żywopłot. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Jakie są rodzaje żywopłotów?

Najważniejsze, co należy podkreślić to fakt, że żywopłot nie jest specyficzną, konkretną rośliną. Termin ten odnosi się do zbioru krzewów lub drzewek ustawionych w szeregu tworząc „płot”. Wybierając rośliny na żywopłot warto przemyśleć na jakim efekcie nam zależy.

Sprawdź także:

Wyróżniamy 3 rodzaje żywopłotów ze względu na użyte rośliny na żywopłot.

Żywopłot liściasty

Ten żywopłot będą tworzyć np. krzewy liściaste lub też Ligustrum vulgare, który ma niewielkie wymagania glebowe. Niestety wszystkie żywopłoty z roślin liściastych na zimę pozostaną jedynie gałązkami, ponieważ rośliny te zrzucają liście.

Żywopłot iglasty

Żywopłot iglasty będzie charakteryzował się całoroczną zielenią. Mogą go tworzyć iglaki jak świerk pospolity lub tuje.

Żywopłot mieszany

co na żywopłot zimozielony szybkorosnący

Świetnie sprawdza się dla osób niezdecydowanych. Tworzy go mieszanka roślin liściastych i roślin iglastych. To idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych osób, poza tym tylko część roślin zimą będzie bez liści, co oznacza, że nawet zimą będzie nieco zielony.

W zależności od naszej estetyki, preferencji i potrzeb można utworzyć żywopłoty formowane lub nieformowane.

Formalny to taki, który jest starannie przycinany, ma konkretną formę i kształt. Rośliny z których jest zrobiony dobrze znoszą cięcie.

Nieformowalny to często głównie rząd roślin, które tworzą coś w rodzaju bariery. Tego typu żywopłot stworzony jest idealnie dla osób, które nie mają czasu i chęci na jego pielęgnację.

Jakie są najlepsze rośliny, które mają szybki wzrost?

rosliny na zywoploty szybko rosnace

Zaskakujące jest to, że chęć prywatności jest jednym z głównych powodów dla których ludzie chcą i decydują się posadzić żywopłot w swoim ogrodzie. Jest to też świetna alternatywa dla ogrodzenia, daje bezpieczeństwo i odsłania od wzroku postronnych osób oraz hałasów. Kiedy już zapadnie taka decyzja to chcemy, aby rośliny tworzące żywopłot urosły jak najszybciej.

Nie ma ścisłej definicji „szybkiego wzrostu”, ale ogólnie można się spodziewać, że żywopłot będzie rósł od 10 do 100 cm rocznie. Żywopłot, który rośnie powyżeh 40 cm rocznie można uznać za szybko rosnący.

Ligustrum vulgare

Jest to idealny krzew, który charakteryzuje się szybkim wzrostem. Jeśli ktoś pragnie rośliny na najszybciej rosnący żywopłot to będzie idealne rozwiązanie. Ligustr pospolity rośnie 60-80 cm rocznie. Doskonale znosi cięcie oraz jest odporny na niską temperaturę. Dodatkowo ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, więc można posadzić go niezależnie od stanu gleby w ogrodzie. Ma ciemnozielone liście, grube i skórzaste. Kwitnie latem w lipcu i sierpniu małymi, białymi kwiatami. Trwałość liści przez niektórych zaliczana jest w kategorii jako zimozielone, a przez innych jako pół zimozielone, w zależności od temperatur.

Laurowiśnia wschodnia

Znajduje się w kategorii – krzewy zimozielone. Laurowiśnia wschodnia jest jednym z najbardziej wszechstronnych i popularnych gatunków żywopłotów. Największą zaletą są duże, błyszczące, zielone liście przez cały rok. Jest to roślina idealna do gęstego i ciągle zielonego żywopłotu. Jest to również krzew szybko rosnący, ponieważ może przybierać 60 cm rocznie. Chociaż w polskich warunkach rzadko się to zdarza, aby roślina zaowocowała to warto pamiętać, że jej owoce są bardzo trujące. Krzew ten nie lubi zimna, więc sadzenie go poleca się raczej w cieplejszych obszarach naszego kraju.

Ostrokrzew Meservy

Ostrokrzew Meservey jest ciekawym gatunkiem zimozielonej rośliny na żywopłot. Jego wzrost osiąga do 4 m. Jest odporny na niskie temperatury. W przeciwieństwie do Ligustrum ma większe wymagania glebowe i jest nieco trudniejszy w uprawie pod tym względem. Nie jest polecany dla ogrodów z dziećmi przez liście z kolcami oraz czerwone owoce.

Tuja

Tuje są bardzo popularne i występują w wielu odmianach. Jeśli chcesz w swoim ogródku żywopłot z iglaków to ogrodnicy polecają kilka gatunków tui. Tuja szmaragdowa rośnie 30 cm rocznie i w ciągu 10 lat osiągnie około 2,5 m. Ma stożkowaty kształt, pięknie zielone igły i co najważniejsze jesienią nie traci żywych kolorów.

Innym polecanym gatunkiem tui jest tuja Brabant lub Aureospicata. Obie ciemnozielone i szybko rosnące.

Wiąz turkiestanu

Nie jest to szczególnie popularna roślina. Chcąc stworzyć żywopłot szybko rosnący to wiąz jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze znosi cięcie i dzięki temu można zmniejszyć jego wysokość. Szybko się rozrasta i tworzy gęstą koronę. Jesienią liście stają się kolorowe, co urozmaica wygląd ogrodu.

Żywopłot szybko rosnący – na co zwrócić uwagę, żeby rzeczywiście szybko rósł

krzewy szybko rosnące na żywopłoty

O żywopłoty należy dbać, aby były ozdobą, a nie czymś co oszpeca naszą posesję. Chociaż różne gatunki mają różne potrzeby to są pewne podstawy, których warto się trzymać jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie końcowym.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie rośliny do swojego żywopłotu na bazie warunków jakie posiadasz na działce lub w ogrodzie

Jeśli nie posadzi się żywopłotu we właściwym miejscu, szybko rosnące krzewy nie będą się rozwijać. Rośliny lubiące słońce należy sadzić w słonecznym miejscu, a takie które lubią wilgotną glebę nie poradzą sobie w piasku. Podstawą jest sprawdzenie jaka ziemia będzie bazą dla rośliny oraz jakie warunki panują w miejscu, gdzie ma być żywopłot. Dopiero później na tej podstawie można wybierać odpowiednią roślinę.

Należy sadzić żywopłot w odpowiednim czasie

Zasadzenie żywopłotu z klonu amurskiego w połowie lipca w pełnym słońcu przy ograniczonej ilości wody może skończyć się zmarnowaniem rośliny. Idealny czas na sadzenie to jesień, po uśpieniu żywopłotów. Można również bezpiecznie sadzić szybko rosnące krzewy zimozielone zimą jeśli gleba nie jest zbyt mocno zmarznięta. Wiosna to świetny czas na sadzenie większości roślin.

Ważne jest regularne podlewaniu przez okres pierwszych dwóch lat

rośliny na żywopłot szybko rosnące

Dopóki rośliny nie wypuszczą swoich korzeni głęboko w ziemię potrzebują dużej ilości nawadniania. Po roku lub 2 latach będą już „samowystarczalne”.

Nawożenie

Krzewy szybko rosnące są bardzo mało wymagające w pielęgnacji, ale jeśli zależy nam na optymalnym wzroście, pomocne będzie zastosowanie nawozu o wysokiej zawartości azotu, o powolnym działaniu. Najlepiej zastosować go na wiosnę, tuż przed rozpoczęciem wzrostu.

Przycinanie

Szczególnie na początku przycinanie jest ważne, bo pomaga stworzyć gęsty żywopłot. Przycinanie wiosną stymuluje nowe pędy do wzrostu. Pomaga roślinie rozrosnąć się oraz dzięki temu zabiegowi można uzyskiwać pożądane kształty.

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat filtrów do pieca olejowego
Architektura

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat filtrów do pieca olejowego

Kotły olejowe mogą mieć problemy z działaniem, kiedy używamy oleju niskiej jakości z dużą ilością nieczystości. Gdy te niepożądane substancje dostają się do systemu, mogą obniżać wydajność kotła, powodować szybsze zużycie części, takich jak dysze, oraz prowadzić do tworzenia smolistych nalotów. Aby przeciwdziałać tym problemom, producenci kotłów wyposażają je w specjalne filtry do oleju. Chociaż […]

Czytaj więcej
niskie krzewy długo kwitnące
Architektura Ogród

Niskie krzewy ozdobne długo kwitnące

Bogactwo gatunków oraz odmian niewielkich, długo kwitnących krzewów przyprawia o zawrót głowy. To doskonała wiadomość dla osób, które pragną stworzyć atrakcyjny, zielony zakątek na niewielkiej przestrzeni. Wśród niskich krzewów wyróżnia się rośliny kwitnące przez cały sezon ogrodniczy oraz takie, które zachwycają również owocami i intensywnie przebarwionymi liśćmi. Niskie, kwitnące krzewy można dobrać pod względem ich […]

Czytaj więcej
kiedy sadzi się tuje
Architektura Ogród

Kiedy sadzi się tuje – poradnik dla domowych ogrodników

Tuja to piękna zimozielona roślina, która ma wiele zastosowań. Może być używane jako roślina żywopłotowa, ale jest też doskonałym drzewem cieniującym, które zapewni prywatność i cień na Twoim podwórku. Jednak sadzenie tuji może być trudne, jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia tuj, w tym warunki glebowe […]

Czytaj więcej