Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok

rośliny doniczkowe kwitnące kwiaty doniczkowe

Żyjąc w miejskiej dżungli, coraz więcej osób docenia możliwość otoczenia się zielenią w zaciszu własnego domu. W mediach społecznościowych można znaleźć liczne zdjęcia udekorowanych kwiatami doniczkowymi domów. Ostatnimi czasy popularność zdobyła monstera, ze swoimi popękanymi liśćmi, którymi chwalą się influencerzy. Po drugiej stronie są osoby, które doceniają szczególnie kwiaty kwitnące. Często jednak te rośliny budzą frustrację laików ogrodnictwa, gdyż kupiony kwiat doniczkowy szybko przekwita i na okiennym parapecie zostają tylko smętne liście. Czy można więc znaleźć kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok, które będą zdobić okna bez względu na porę roku i aurę panującą za oknem? Oczywiście!

Wśród najpopularniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących wymienić należy:

  • storczyk,
  • skrzydłokwiat,
  • anturium,
  • fiołek afrykański,
  • kalanchoe.

W niniejszym artykule znajdują się wskazówki i ciekawostki dotyczące wybranych kwiatów doniczkowych kwitnących cały rok, co pozwoli dokonać właściwego wyboru. Stosując odpowiednią pielęgnację i przestrzegając kilku prostych zasad, można cieszyć się pięknem tych roślin przez długie tygodnie.

Zobacz również:

Storczyk – król kwiatów doniczkowych kwitnących

storczyk popularne kwiaty doniczkowe kwitnące

Niewątpliwie, jednym z najpopularniejszych gatunków kwiatów doniczkowych kwitnących jest storczyk. Z uwagi na jego atrakcyjny wygląd, często jest pierwszym wyborem przy wręczaniu prezentów, np. z okazji imienin czy dnia matki. Wiele osób jednak, z powodu braku odpowiedniej wiedzy, wyrzuca storczyki, gdy tylko te przekwitną.

Storczyki – podstawowe informacje

Rośliny te należą do rodziny orchidei. Występują w różnych kolorach, a ich kwiaty, najczęściej w kolorze białym, różowym lub fioletowym, mogą być upstrzone kolorowymi cętkami lub paskami. Te kwiaty o najciekawszym zabarwieniu są najczęściej sztucznie barwione poprzez wstrzykiwanie farby w ich pędy w fazie wzrostu.

Storczyki – wskazówki pielęgnacyjne

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok wymagają często specjalnego traktowania, by ich właściciel mógł cieszyć się kwiatami nie tylko latem, ale także zimą. Te rośliny doniczkowe należy chronić przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Najlepiej czują się na wschodnim oknie, gdzie mają zapewnione jasne stanowisko, oświetlone w sposób rozproszony. Obfite kwitnienie zapewni temu gatunkowi wysoka wilgotność powietrza. Storczyki lubią także kąpiele. Podlewać je należy rzadko, ale obficie. Najlepiej wstawić je do wanny i podlać przegotowaną wodą, by włożyć z powrotem do doniczek, gdy nadmiar wody wycieknie. Te kwiaty doniczkowe doceniają wahania temperatury w ciągu dnia, warto więc zakręcać im na noc kaloryfer, a poza sezonem grzewczym otwierać nocą okno.

Skrzydłokwiat – kwiat doniczkowy o niezwykłej mocy

skrzydłokwiat kwiaty doniczkowe kwitnące do domu

Skrzydłokwiaty to kwitnące kwiaty doniczkowe, które są doceniane ze względu na eleganckie białe kwiaty. Jest to tropikalna roślina, która swoim wyglądem jest doceniana także ze względu na swoje szczególne zdolności do oczyszczania powietrza poprzez pochłanianie szkodliwych substancji. Przy tym ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o hodowlę w warunkach domowych.

Skrzydłokwiat – wskazówki pielęgnacyjne

Dla skrzydłokwiatu najlepiej wybrać miejsce, które nie jest w pełnym słońcu. Roślinę tę warto spryskiwać wodą, gdyż lubi wilgotne powietrze, a także równomierną, dość wysoką temperaturę. Skrzydłokwiat potrzebuje wody – lubi regularne podlewanie, jednak należy uważać, by w doniczce nie zalegała woda. Wiosną warto zastosować odpowiedni nawóz, dzięki któremu roślina będzie pięknie wzrastać i nagrodzi nas białymi kwiatami.

Anturium – kwiaty kwitnące z Karaibów

anturium kwiat doniczkowy kwitnący na czerwono

Anturium to tropikalna roślina, która świetnie sprawdza się jako kwiat doniczkowy kwitnący. Docenia się ją zwłaszcza za jego liście, które często mylone są z kwiatami. W istocie jednak kwiat jest niewielki i zebrany w kolbę, a całą ozdobę stanowi właśnie otaczający go liść.

Anturium – wskazówki pielęgnacyjne

Te kwiaty doniczkowe lubią stanowisko jasne, ale nie w pełni nasłonecznione. Najlepiej czuje się, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, warto ją też regularnie zraszać. Ta roślina doniczkowa lubi, gdy często się ją podlewa, należy zachować stałą wilgotność podłoża, unikać przesuszenia, ale także sytuacji, gdy w doniczce będzie stała woda. Dobrze rozwija się w temperaturze pokojowej, względnie stałej.

Anturium – środki ostrożności

Liście anturium są trujące ze względu na zawarty w nich szczawian wapnia. Już sam kontakt z nimi może się okazać szkodliwy. Dotknięcie do skóry i błon śluzowych może spowodować wysypkę, świąd i pieczenie. W przypadku zjedzenia fragmentu rośliny, objawami mogą być wymioty, bóle brzucha lub biegunka. Tę roślinę doniczkową należy trzymać poza zasięgiem dzieci.

Fiołek afrykański – kwitnąca ozdoba parapetów

fiołek afrykański kwiaty doniczkowe kwitnące domowe

Fiołek afrykański znany jest przede wszystkim z tego, że kwitnie obficie i kolorowo. Kępy pięknych kwiatków sprawiają, że jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych.

Fiołek afrykański – wskazówki pielęgnacyjne

Te rośliny doniczkowe kwitnące cały rok są naprawdę mało wymagające. Lubią umiarkowane podlewanie, rozproszone światło i ciepło. Są wrażliwe na przeciągi. Nie należy ich zraszać ani podlewać zimną wodą. Należą do roślin kwitnących głównie latem. Gdy przekwitną, warto przestawić je w chłodniejsze miejsce i ograniczyć podlewanie na około 1,5 miesiąca. Po tym okresie spoczynku znów będą pięknie i obficie kwitły.

Fiołkowa pasja

Posiadacze fiołków rzadko ograniczają się do posiadania tylko jednego z tych kwiatów doniczkowych kwitnących cały rok. Są one tanie i występują w ponad 8000 różnych odmian, więc rozpoczęcie kolekcji jest dość kuszące. Są to rośliny pokojowe, które zajmują mało miejsca, a ich różnobarwne zestawienia wyglądają uroczo przez długi czas.

Kalanchoe blossfeldiana – piękne kwiaty dla początkujących

kalanchoe popularne kwiaty doniczkowe kwitnące

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok potrafią zaskakiwać swoim pięknem. Tak jest w przypadku kalanchoe, zwanej czasem żyworódką, której kwitnące kwiaty stanowią prawdziwą ozdobę niejednego domu. Kalanchoe jest rośliną z gatunku gruboszowatych. Charakteryzują ją grube, mięsiste liście, a także kwiaty rosnące w baldachogronach zachwycające swą intensywną barwą. Te kwiaty doniczkowe najchętniej kwitną zimą. Znane są przede wszystkim ze swojego długotrwałego kwitnienia, które może trwać nawet kilka miesięcy.

Kalanchoe – wskazówki pielęgnacyjne

Kalanchoe należy do kwitnących roślin doniczkowych mających dość niewielkie wymagania. Nawet nie znając się na uprawie, trudno jej zrobić krzywdę, nie straszne są jej bowiem nawet okresowe stany przesuszenia. Nie lubi być nadmiernie podlewana, latem najlepiej podlewać ją raz w tygodniu, natomiast zimą- raz na dwa tygodnie. Lubi stać w miejscach nasłonecznionych i ciepłych. Dobrze sprawdzi się także na balkonie. Jedną z najważniejszych zasad jest regularne obcinanie przekwitłych kwiatostanów, co pozwoli roślinie na wzrost i ponowne kwitnienie po kilkutygodniowym okresie spoczynku.

Kalanchoe – nieprzyjaciółka zwierząt

Szczególnie toksyczną częścią tej rośliny są jej kwiaty, które zawierają glikozydy nasercowe. Substancje te są w szczególności groźne dla zwierząt domowych, warto więc zadbać o to, by doniczki stały poza zasięgiem czworonogów.

Kwiaty doniczkowe kwitnące ozdobą domu

Podjęcie decyzji dotyczącej ozdobienia domu roślinami kwitnącymi może zakończyć się niepowodzeniem, jeśli nie będzie się posiadało odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Kwiaty doniczkowe kwitnące wymagają uwagi i troski, by mogły stać się prawdziwą, cieszącą oko ozdobą. Warto zacząć od jednego, mało wymagającego gatunku kwiatów i dobrze zapoznać się z ich wymaganiami. Osiągnięcie sukcesu w hodowli jednego gatunku, pozwoli nabrać pewności siebie i zachęci do dalszych eksperymentów. Uprawianie roślin doniczkowych może stać się prawdziwą pasją, która może relaksować, a także dawać prawdziwą satysfakcję. Warto zadbać o to, by kwiaty kwitły w domu cały rok i stały się jego prawdziwą ozdobą zarówno latem, jak i zimą.

Jak odstraszyć komary?
Aktualności Dom i balkon Ogród

Jak odstraszyć komary?

Nie ulega wątpliwości, że komary potrafią skutecznie zniechęcić i uprzykrzyć przebywanie na balkonie lub w ogrodzie. Całe szczęście istnieje szereg sprawdzonych i skutecznych sposobów, które pomogą pozbyć się znienawidzonego problemu. Poznaj kilka sprawdzonych trików, jak odstraszyć komary.  Jak odstraszyć komary? To jedno z tych pytań, które w sezonie letnim zadajemy sobie niemal każdego dnia. Doskonałym […]

Czytaj więcej
lampa zewnętrzna
Dom i balkon Architektura Trendy

Lampy zewnętrzne na dom – opcje dostępne na rynku

Kwiaty to bez wątpienia najpiękniejsze elementy zdobiące przestrzeń w domu i wokół domu. Ale jeszcze lepiej prezentują się w świetle dobrego oświetlenia. Dlatego to lampom zewnętrznym poświęcimy tenże wpis! Obecnie na rynku istnieje wiele modeli lamp zewnętrznych. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale także i dekoracyjną, estetyczną. Jakie są ich rodzaje? Rodzaje lamp zewnętrznych […]

Czytaj więcej
modne poduszki na krzesła
Dom i balkon Trendy

Jak dobrać odpowiednie poduszki na krzesła balkonowe, tarasowe i do domu?

Wygodne i funkcjonalne poduszki na krzesła na balkon i do domu pomagają podnieść komfort siedzenia. Te niewielkie akcesoria, jeżeli zostaną właściwie dopasowane, zamienią nawet niezbyt wygodne krzesła w komfortowe miejsce do siedzenia. Zwykle można rozróżnić poduszki dedykowane do krzeseł ogrodowych, a także poduszki na krzesła do jadalni lub kuchni. Te ostatnie zwykle pasują również do […]

Czytaj więcej