Kwiaty łąkowe w przydomowym ogródku

Kwiaty łąkowe w przydomowym ogródku
Kwiaty łąkowe w przydomowym ogródku

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, pełnym kwitnących roślin. Rozwiązaniem, pozwalającym na łatwe spełnienie tych pragnień, jest zastosowanie w uprawie roślin, powszechnie występujących w Polsce. Kwiaty łąkowe, bo o nich przede wszystkim mowa, są bowiem świetnie przystosowane do warunków naszego klimatu, przez co znacznie ułatwiają pracę ogrodowe – liczba zabiegów pielęgnacyjnych, wymaganych przez nie, jest naprawdę znikoma.

Kwiaty łąkowe – jakie gatunki można uprawiać na rabatach?

Kwiaty łąkowe są przede wszystkim odporne na mróz oraz przystosowane do wysokich temperatur, charakterystycznych dla miesięcy letnich. Cechuje je również wysoka odporność na szkodniki oraz czynniki chorobotwórcze, które mogą u nas występować. Jakie rośliny z pól łąk można uprawiać na rabatach kwiatowych?

Mak polny i ogrodowy

Popularne maki polne świetnie radzą sobie zarówno na łąkach, jak i w ogrodach. Odmiany uprawne charakteryzują się znaczenie większym kwiatostanem i są bardziej ozdobne od ich łąkowych pobratymców, dlatego też można dokonać rozróżnienia na maki polne i ogrodowe. Nasiona tych pierwszych rosną w stanie dzikim na łąkach i polach, skąd łatwo możemy pozyskać ziarna do wysiewu w naszym ogrodzie. Można również zakupić nasiona – w sprzedaży znajdziemy zarówno typowe odmiany, spotykane w środowisku naturalnym, jak i – przykładowo – maki o kwiatach pełnych. 

Elementem dekoracyjnym maków jest kwiatostan, jednak po przekwitnięciu warto zebrać torebki nasienne tych kwiatów – mogą być one świetnym uzupełnieniem jesiennych suchych bukietów.

Rumianek pospolity

Roślina ta jest tyleż piękna, co pożyteczna. Kwiatostany rumianku są bowiem zarówno wspaniałą ozdobą naszych ogrodów, jak i cennym surowcem zielarskim o szerokim zastosowaniu. W stanie dzikim można spotkać go wśród pól. Roślina świetnie sprawdzi się na rabatach, stylizowanych na dawne wiejskie grządki.

Chaber bławatek

Roślina występująca dziko wyróżnia się pięknymi, niebieskimi kwiatami – warto jednak wiedzieć, ze w ostatnich latach pojawiły się również odmiany hodowlane: różowe, białe i purpurowe. W ogrodach coraz częściej można też spotkać odmiany pełne, niewystępujące praktycznie w naturze. W przeszłości również chaber bławatek stosowany był w ziołolecznictwie, w chwili obecnej przeważa jednak funkcja ozdobna. W stanie dzikim roślina jest częstym chwastem w uprawach zbóż. 

Krwawnik

Krwawnik jest kolejną rośliną, która, powszechnie spotykana wśród łąk i pól, doczekała się swoich odmian ozdobnych. Nazwa pochodzi od dawnego zastosowania medycznego – używano krwawnika do, jak łatwo się domyślić, hamowania krwotoków. W odróżnieniu od poprzednio omawianych roślin krwawnik jest wieloletnią byliną. Kwiaty odmian występujących w naturze są barwy białej, lecz w ogrodzie możemy posadzić krwawniki w kilku wariantach kolorystycznych, między innymi czerwone, pomarańczowe i fioletowe.

Inne rośliny łąkowe, które można uprawiać w warunkach ogrodowych

Oprócz wymienionych powyżej kwiatów w ogrodach spotykane są – nieco rzadziej – następujące gatunki kwitnących roślin łąkowych:

  • dziewanna wielokwiatowa,
  • ostróżeczka polna,
  • nagiętek polny,
  • złocień polny,
  • driakiew gołębia,
  • dzwonek rozpierzchły.

Kwiaty łąkowe, możliwe do uprawy w ogrodzie, nie stanowią przy tym katalogu zamkniętego – wiele ze spotykanych tam roślin może być użytych – przy odrobinie fantazji i dobrych chęci – do ozdobienia przydomowych rabat.

Kwiaty łąkowe – wymagania

Kwiaty łąkowe

Wspomniano już wcześniej, że kwiaty łąkowe charakteryzują się prostotą uprawy (również w swoich wersjach przeznaczonych do ogrodu). Niektóre z nich porastają wręcz nieużytki (na przykład maki czy dziki rumianek) lub są uważane za chwasty. Nie powinny więc sprawiać nam większych kłopotów, nawet, jeżeli nie jesteśmy wprawnymi ogrodnikami.

Warto oczywiście pamiętać, że rośliny te rosną na łąkach – większość z nich jest więc światłolubna. Nieco gorzej będą sprawować się na stanowiskach zacienionych, pod drzewami, gdzie mogą zostać zagłuszone przez gatunki preferujące cień.

Kwiaty łąkowe – zastosowanie

Kwiaty łąkowe stosuje się przede wszystkim jako samodzielną ozdobę rabat. Świetnie prezentują się zwłaszcza w połączeniu z roślinami, tradycyjnie uprawianymi w wiejskich ogródkach: aksamitkami, wyżlinem (lwią paszczą) czy łubinem oraz ze sobą nawzajem – klasyczna jest na przykład kombinacja maków z chabrami.

Osoby, które mają nieco więcej czasu, mogą pokusić się o pozyskanie surowca zielarskiego z niektórych opisanych tu roślin. Warto jednak poprzedzić to zdobyciem odpowiedniej wiedzy – pamiętając, że zioła, podobnie jak inne leki, należy stosować zgodnie z zaleceniami.

Łąki kwietne

Kwiaty łąkowe

Łąki kwietne to nowy, ale silny trend, obecny zwłaszcza w dużych miastach. Mają one przede wszystkim dawać ich mieszkańcom namiastkę tradycyjnej wiejskiej łąki w miejsce nudnego, krótko przyciętego trawnika. Rozwiązanie takie niesie jednak kilka innych korzyści. Przede wszystkim wabi pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające (trzmiele, motyle). Środowiska ekologiczne zwracają natomiast uwagę na aspekt oszczędności wody: łąki, pokryte kwiatami i wysokimi trawami lepiej ją wchłaniają i tracą wilgoć w mniejszym stopniu niż tradycyjnie przycinane trawniki.

Nie istnieją przeciwwskazania do urządzenia podobnej łąki koło własnego domu. Posłużyć mogą do tego dowolnie dobrane spośród wymienionych wyżej kwiatów łąkowych, warto jednak – dla uzyskania właściwego efektu oraz ograniczenia wymaganej pielęgnacji tak urządzonej części ogrodu – stawiać na odmiany naturalne lub jak najbardziej do nich zbliżone. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie jednej ze specjalistycznych mieszanek nasion na łąki kwietne. Zapewniają one szybki wzrost roślin (w tym celu selekcjonuje się odpowiednie ich gatunki oraz odmiany) i wysoki udział gatunków miododajnych, wabiących owady. Są w nich oczywiście obecne również trawy oraz kwiaty łąkowe i polne. Dzięki ich obecności pielęgnacja tej części ogrodu stanie się niezwykle prosta: należy po prostu skosić łąkę, co spowoduje wysianie się do gruntu nasion znajdujących się na niej roślin i automatyczne odnowienie stanu poprzedniego -,podobnie, jak ma to miejsce w naturze.

jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka
Aktualności Dom i balkon Ogród

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka u roślin? 

Mączniak, zarówno prawdziwy, jak i rzekomy, to powszechna choroba grzybowa, która dotyka wiele roślin, w tym warzywa, krzewy owocowe i rośliny ozdobne. Choroba ta, objawiająca się charakterystycznym białym nalotem na liściach i łodygach, stanowi poważne zagrożenie dla upraw. W poniższym artykule przedstawię skuteczne domowe sposoby na walkę z mączniakiem, które pozwolą ochronić Twoje rośliny. Czym […]

Czytaj więcej
co siać na zimę w tunelu foliowym
Ogród Trendy

Co siać na zimę w tunelu foliowym? 

Tunel foliowy to świetne rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się świeżymi warzywami przez cały rok, nawet w zimie. Dzięki tunelowi foliowemu rośliny są chronione przed mrozem, przymrozkami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a odpowiednie gatunki warzyw mogą być uprawiane nawet w najchłodniejszych miesiącach. W tym artykule podpowiemy, jakie warzywa warto siać zimą w tunelu foliowym […]

Czytaj więcej
jak długo wschodzi trawa
Aktualności Ogród

Jak stworzyć perfekcyjny trawnik – jak przebiega, ile trwa i jak skrócić kiełkowanie trawy?

Masz w perspektywie stworzenie własnego ogródka? Jeśli tak, to z pewnością nie ominie cię założenie trawnika, który jest nieodłącznym elementem ogrodu. Nieobce powinny być ci także czynności związane z jego pielęgnowaniem. Trawa, pomimo, że uznaje się nią za roślinę mało wymagającą i prostą w dbaniu, może przysporzyć trochę problemów. W tym artykule dowiesz się: Odpowiednie […]

Czytaj więcej