Nasiona maku polnego jako sposób na urozmaicenie ogrodu

Przy prowadzeniu ogrodu ważne jest, by dbać o różnorodność sadzonych tam roślin. Idealnie do tego nadają się kwiaty maku polnego, które cieszą oko nawet osoby niezbyt przykładające wagę do estetyki. Oczywiście roślina ta posiada również inne właściwości, co sprawia, że szczególnie warto zastanowić się nad zasianiem jej w ogródku. Dobrze będzie więc dowiedzieć się nieco więcej jakie zastosowania mają kwiaty maku polnego.

Walory estetyczne

W pierwszej kolejności nasiona maku polnego wykorzystać można w ogrodnictwie, by urozmaicić nieco ogród. Roślina ta kojarzy się głównie z polami i łąkami, więc świetnie się sprawdzi, by dodać trochę dzikiego i naturalnego charaktery kompozycjom ogrodowym. Piękne, czerwone płatki maku dobrze nadają się do wprowadzenia kontrastu. Roślinę tę polecić można do posadzenia obok białych kwiatów jak magnolie, czy też zawilce, ale także wśród żółtego koloru narcyzów lub liliowców. Dobrą informacją, w szczególności dla początkujących ogrodników, będzie fakt, że mak polny jest wyjątkowo łatwy w sadzeniu oraz pielęgnowaniu. Wystarczy zasiać go na wiosnę, najlepiej w ziemi przepuszczalnej, ale nie jest to wymagane. Ważne jest jednak by dać poszczególnym roślinom trochę odległości między sobą, gdyż jest to mimo wszystko polny kwiat. Nasiona maku polnego w szczególności będą przydatne dla osób pragnących stworzyć ogród typu wiejskiego, ale nie jest to jedyne zastosowanie.

Lecznicze zastosowanie maku polnego

Kwiat, a dokładniej płatki, jakie otrzymuje się z nasiona maku polnego, znajdują swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Oczywiście należy uważać z tą rośliną, gdyż zawiera ona także trującą substancję o nazwie sok mleczny, ale w niewielkich dawkach i odpowiednio przygotowując same płatki, można uzyskać pozytywne efekty. Zasuszone płatki służą do tworzenia naturalnego lekarstwa na różne dolegliwości. Jedną z nich jest bezsenność oraz wszelkie schorzenia związane z nadmiernym stresem czy pobudliwością, gdyż zawiera substancję powodującą uspokojenie. Dodatkowo preparat taki będzie idealnym rozwiązaniem na kaszel i podrażnienia dróg oddechowych. Pamiętać jednak należy, że lecznicza odmiana maku jest niedozwolona do swobodnej uprawy, dlatego warto zwracać uwagę na gatunek rośliny przy zakupie. Leczniczy mak wykorzystywany jest w produkcji leków zawierających substancje psychoaktywne.

Zastosowanie kosmetyczne maku

Dość nietypowym zastosowaniem maku polnego są różnego rodzaju wyroby kosmetyczne. Jest to więc dodatkowy powód, by w przydomowym ogródku wykorzystać nasiona maku polnego i spróbować się w wyrobie naturalnych kosmetyków. W tym przypadku do produkcji korzysta się głównie z oleju, jaki ta roślina produkuje. Wyroby takie będą idealne do pielęgnacji ciała, mając właściwości nawilżające i odnawiające. Produkty z dodatkiem takiego oleju sprawdzi się m.in. do pielęgnacji i higieny:

  • Skóry suchej
  • Skóry po podrażnieniach
  • Suchych i łamliwych włosów
  • Paznokci
  • Spojówek

Warto więc spróbować i posadzić nieco kwiatów maku polnego, ze względu na uniwersalność tej rośliny. Nie tylko spełnia ona świetnie funkcję estetyczną, ale także pozwala na spróbowanie sił w tworzeniu naturalnych wytworów zdrowotnych i kosmetycznych.

grunner narzedzia
Ogród

Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy.  Jakie narzędzia stosuje się w sadzach? Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy […]

Czytaj więcej
nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej