Nasiona maku polnego jako sposób na urozmaicenie ogrodu

Przy prowadzeniu ogrodu ważne jest, by dbać o różnorodność sadzonych tam roślin. Idealnie do tego nadają się kwiaty maku polnego, które cieszą oko nawet osoby niezbyt przykładające wagę do estetyki. Oczywiście roślina ta posiada również inne właściwości, co sprawia, że szczególnie warto zastanowić się nad zasianiem jej w ogródku. Dobrze będzie więc dowiedzieć się nieco więcej jakie zastosowania mają kwiaty maku polnego.

Walory estetyczne

W pierwszej kolejności nasiona maku polnego wykorzystać można w ogrodnictwie, by urozmaicić nieco ogród. Roślina ta kojarzy się głównie z polami i łąkami, więc świetnie się sprawdzi, by dodać trochę dzikiego i naturalnego charaktery kompozycjom ogrodowym. Piękne, czerwone płatki maku dobrze nadają się do wprowadzenia kontrastu. Roślinę tę polecić można do posadzenia obok białych kwiatów jak magnolie, czy też zawilce, ale także wśród żółtego koloru narcyzów lub liliowców. Dobrą informacją, w szczególności dla początkujących ogrodników, będzie fakt, że mak polny jest wyjątkowo łatwy w sadzeniu oraz pielęgnowaniu. Wystarczy zasiać go na wiosnę, najlepiej w ziemi przepuszczalnej, ale nie jest to wymagane. Ważne jest jednak by dać poszczególnym roślinom trochę odległości między sobą, gdyż jest to mimo wszystko polny kwiat. Nasiona maku polnego w szczególności będą przydatne dla osób pragnących stworzyć ogród typu wiejskiego, ale nie jest to jedyne zastosowanie.

Lecznicze zastosowanie maku polnego

Kwiat, a dokładniej płatki, jakie otrzymuje się z nasiona maku polnego, znajdują swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Oczywiście należy uważać z tą rośliną, gdyż zawiera ona także trującą substancję o nazwie sok mleczny, ale w niewielkich dawkach i odpowiednio przygotowując same płatki, można uzyskać pozytywne efekty. Zasuszone płatki służą do tworzenia naturalnego lekarstwa na różne dolegliwości. Jedną z nich jest bezsenność oraz wszelkie schorzenia związane z nadmiernym stresem czy pobudliwością, gdyż zawiera substancję powodującą uspokojenie. Dodatkowo preparat taki będzie idealnym rozwiązaniem na kaszel i podrażnienia dróg oddechowych. Pamiętać jednak należy, że lecznicza odmiana maku jest niedozwolona do swobodnej uprawy, dlatego warto zwracać uwagę na gatunek rośliny przy zakupie. Leczniczy mak wykorzystywany jest w produkcji leków zawierających substancje psychoaktywne.

Zastosowanie kosmetyczne maku

Dość nietypowym zastosowaniem maku polnego są różnego rodzaju wyroby kosmetyczne. Jest to więc dodatkowy powód, by w przydomowym ogródku wykorzystać nasiona maku polnego i spróbować się w wyrobie naturalnych kosmetyków. W tym przypadku do produkcji korzysta się głównie z oleju, jaki ta roślina produkuje. Wyroby takie będą idealne do pielęgnacji ciała, mając właściwości nawilżające i odnawiające. Produkty z dodatkiem takiego oleju sprawdzi się m.in. do pielęgnacji i higieny:

  • Skóry suchej
  • Skóry po podrażnieniach
  • Suchych i łamliwych włosów
  • Paznokci
  • Spojówek

Warto więc spróbować i posadzić nieco kwiatów maku polnego, ze względu na uniwersalność tej rośliny. Nie tylko spełnia ona świetnie funkcję estetyczną, ale także pozwala na spróbowanie sił w tworzeniu naturalnych wytworów zdrowotnych i kosmetycznych.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej