Omieg wschodni (Doronicum orientale)

Doronicum orientale

Omieg wschodni jest znany również jako Doronicum orientale. To roślina z rodziny astrowatych. Jego odmiana 'Little Leo’ dorasta do około 35 cm wysokości.

Roślina ta ma kompaktową budowę. Jej kwiaty są złoto-żółte i pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Okrywa je tło z bardzo dużych, sercowatych liści, tworzących kontrast z jasnożółtym kwiatostanem.

Omiom więc jest w pełni odporny na mróz. Ponadto, uprawa go jest prosta. To sprawia, że jest popularny w ogrodach.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAkażda ogrodowa
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATYpojedyncze
OKRES KWITNIENIAkwiecień (IV), maj (V), czerwiec (VI)
STANOWISKOpółcień, słońce
ZASTOSOWANIErabaty, kwiat cięty

Wymagania i uprawa omiegu wschodniego

Omieg wschodni zwany także Doronicum orientale, dobrze rośnie na słońcu lub w półcieniu. Potrzebuje umiarkowanie wilgotnej, żyznej ziemi, która przepuszcza wodę. Woda nie powinna się na niej zatrzymywać, bo to szkodzi korzeniom.

Ta roślina czasem odpoczywa latem, ale na jesieni znów się pokazuje. Jest mrozoodporna. Mimo to, pod koniec jesieni warto ją okryć ściółką, by zimą nie zmarzła.

Jest to gatunek, który lubi różne rodzaje gleb, ale najlepiej czuje się w nieco kwaśnych do lekko zasadowych. Jeśli ziemia jest za kwaśna, można ją wapnować. Do omiegu wschodniego trzeba regularnie dawać wodę, ale nie za dużo.

Omieg wschodni pasuje dla każdego, kto lubi ogrodnictwo. Nie wymaga dużo uwagi, ale warto usuwać przekwitłe kwiaty. Można go uprawiać zarówno w ziemi, jak i w doniczkach na balkonie.

Ta roślina miłości pszczoły i inne owady, które zabierają się do pracy. Dzięki temu pomaga w tworzeniu zrównoważonych ogrodów. Jeśli marzysz o takim ogrodzie, omieg wschodni jest świetnym wyborem.

Wymagania omiegu wschodniegoOpis
StanowiskoSłoneczne lub półcieniste
GlebaUmiarkowanie wilgotna, żyzna, przepuszczalna
Ph glebyLekko kwaśny do lekko zasadowego odczyn
Odporność na mrózW pełni mrozoodporny
UprawaŁatwa w uprawie, nie wymaga intensywnej pielęgnacji

Pielęgnacja omiegu wschodniego

Opieka nad omiegiem wschodnim jest prosta i wymaga niewiele wysiłku. Ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatuszków. Taka praktyka sprawia, że rośliny będą kwitnąć dalej. Dodatkowo, warto przyciąć roślinę w odpowiednim czasie. Omieg wschodni jest odporny i nie potrzebuje zbyt dużo wody.

Zbieranie przekwitłych kwiatuszków to klucz do pięknych kwiatów. Kiedy usuniemy stare kwiaty, roślinie łatwiej będzie zrobić nowe. To cudowny sposób na stworzenie dłuższego okresu kwitnienia. Można to robić często w trakcie przechadzania się po ogrodzie.

Przycinanie omiegu wschodniego warto zrobić jesienią lub wiosną. Wtedy usuwamy martwe i zbyt długie gałązki. Ważne jest, aby nożyce do tych czynności były bardzo ostre. Takie cięcie pomaga zachować równowagę w kształcie roślin.

Omieg wschodni jest silna rośliną nie wymagającą częstego podlewania. Jeśli nie jest upał, jest z nim mniej pracy. Wystarczy mu czasem woda, by ziemia była wilgotna. Pamiętajmy, że roślina odpoczywa latem i na nowo ożywa jesienią.

Ciesząc się pięknem omiegu wschodniego, cieszymy się także jego długotrwałym kwitnieniem. Ten gatunek doskonale uzupełni każde otoczenie. Z równego bogactwa kwiatostanu złoto-żółtych kwiatów zrodzi się w ogrodzie radość.

Zastosowanie omiegu wschodniego

Omieg wschodni pięknie rośnie na kwiecistych rabatach. Jego żółte kwiaty ożywią każdy ogród. Sprawdzi się też jako ozdoba parków i ogrodów przydomowych.

Dla tych, którzy mają mało miejsca, omieg wschodni jest idealny. Może rosnąć w pojemnikach na balkonie. Jego mała wielkość i piękne kwiaty oczywiście przyciągną uwagę.

Ten gatunek kwiatów świetnie się nadaje do ścinania. Ułożysz je w wazonie, gdzie przez długi czas będą wyglądać świeżo. To sposób, by cieszyć się nimi cały czas.

Omieg wschodni może rosnąć pojedynczo albo w grupach. Na pewno ożywi swój żółtym kolorem. Jest bardzo prosty w uprawie, więc nie sprawi tobie trudności.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej