Rojnik (Sempervivum)

Sempervivum flower / Flowering sempervivum in macro shot

Rojniki (Sempervivum) to grupa bylin należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Są to rośliny o niskim wzroście, rosnące do 20 cm wysokości. Mają zwartą budowę, tworzącą rozetę z grubymi liśćmi.

Wiosną rośliny wytwarzają rozłogi, które dają nowe rozety. Latem kwitną, prezentując kwiaty w kształcie gwiazdek. Kwiaty są w odcieniach różowego i białego.

Rojniki są łatwe w uprawie i nie wymagają wiele uwagi. Lubią słoneczne lub półcieniste miejsca. Potrzebują gleby, która jest sucha, ale przepuszczalna. Są odporne na mróz, choroby i szkodniki.

Szeroko używane są w ogrodach skalnych, na rabatach i murkach. Dobrze czują się też w pojemnikach.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆrozety liściowe
GLEBAmałe wymagania glebowe, uboga, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, różowe
POKRÓJzwarty, płożący
WYSOKOŚĆok. 10 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII)
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEskalniaki, obwódki rabat, murki, skarpy, roślina okrywowa, w grupie, cmentarze, pojemniki

Wymagania i uprawa

Rojniki są bardzo łatwe w uprawie. Nie potrzebują wiele, by dobrze rosnąć. Lubią stanowiska słoneczne lub te trochę w cieniu.

Ich liście mogą zmieniać kolor na różowy albo bordowy. Potrzebują gleby, która jest umiarkowanie sucha i lekka. Dlatego rosną dobrze na ziemiach piaszczystych i żwirowych.

Te rośliny świetnie sprawdzają się w ogrodach skalnych czy rabatach. Można je hodować też w pojemnikach. Najłatwiej rozmnażać je przez oddzielanie młodych części.

Warto je sadzić jesienią albo na wiosnę. W pierwszym okresie uprawy potrzebują regularnego podlewania. Później są odporne na suszę.

Sądząc rojniki, nie trzeba ich często nawozić. Są też mało narażone na choroby i szkodniki.

  • Wymagania:
  • Stanowisko: słoneczne lub półcieniste
  • Gleba: umiarkowanie sucha i przepuszczalna, piaszczysta lub żwirowa

Rojniki wybaczają różne warunki glebowe. Nie są wymagające, jeśli chodzi o pokarm. Ich uprawa nie wymaga dodatkowego nawożenia.

Dzięki temu można je hodować w wielu miejscach. Od skalniaków po pojemniki. To daje duże pole do popisu w aranżacji ogrodu.

  • Uprawa:
  • Sadzenie: jesienią lub wiosną
  • Rozmnażanie: przez oddzielanie młodych rozet
  • Podlewanie: regularne podlewanie w pierwszych tygodniach uprawy
  • Opieka: rojniki dobrze znoszą suszę, możliwość przycinania rozet i usuwania zasychających liści

Rośliny te są doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Są proste w uprawie i nie wymagają dużo czasu. Dodatkowo, różnorodność odmian sprawia, że nadają uroku każdemu ogródkowi.

Pielęgnacja

Pielęgnacja rojników jest prosta i nie wymaga dużo pracy. Należy je regularnie podlewać, zwłaszcza na początku. Rośliny po posadzeniu potrzebują więcej wody.

Później rojniki przestają być tak wodochłonne. Dobrze znoszą suszę i nie potrzebują tak częstego podlewania. Nie używa się nawozów, bo rojniki są mało wymagające żywieniowo.

Jeśli liście rojników zaczynają brunatnieć, lepiej je usunąć. To pomoże zachować piękny wygląd roślin. Rojniki można też przycinać, jeśli rosną zbyt gęsto.

Ważne jest sprawdzanie roślin pod kątem szkodników i chorób. Ale rojniki zazwyczaj nie mają takich problemów. W sumie, opieka nad rojnikami nie wymaga dużo wysiłku.

To czyni je idealnymi roślinami dla osób zabieganych. Takie ogrodnictwo jest łatwe i przyjemne. było

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej