Śliwa mirabelka

Heap of ripe mirabelle plum

Śliwa mirabelka, znana również jako Prunus domestica subsp. syriaca, to odmiana śliwy domowej (Prunus domestica) i należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Morfologia i rozmieszczenie

Mirabelka to małe drzewo lub krzew, które może osiągnąć wysokość do 6-7 metrów. Liście są owalne lub eliptyczne, zaostrzone, o piłkowanych brzegach, ciemnozielone. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, zwykle przed liśćmi, są pojedyncze lub zebrane po kilka, białe lub różowawe.

Owoce mirabelki są małe, zazwyczaj o średnicy 2-3 cm, okrągłe lub lekko wydłużone. Skórka jest gładka, żółta lub pomarańczowa, często z czerwonym rumieńcem. Miąższ jest żółty, soczysty, słodki, o przyjemnym aromacie.

Mirabelka jest powszechnie uprawiana w Europie, zwłaszcza we Francji (region Lotaryngia), gdzie jest uważana za symbol kulturalny. W Polsce również spotyka się uprawy mirabelek, chociaż nie są one tak rozpowszechnione jak uprawy innych odmian śliw.

Wymagania uprawowe

Mirabelka preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko kwasowym. Mirabelki są dość odporne na niskie temperatury, choć młode drzewa mogą wymagać ochrony w bardzo surowe zimy.

Zastosowanie

Owoce mirabelek są bardzo smaczne i aromatyczne, mogą być spożywane na surowo, ale także są doskonałe do przetworów: dżemów, konfitur, kompotów, nalewek.

W ogrodach mirabelka jest często uprawiana ze względu na swoją dekoracyjność – wiosenne kwitnienie jest bardzo efektowne, a jesienią drzewo staje się atrakcyjne dzięki żółtym, jadalnym owocom.

Ciekawostki

Nazwa „mirabelka” pochodzi z łaciny i oznacza „zdumiewająca, wspaniała”. Jest to niewątpliwie ukłon w stronę wspaniałych walorów smakowych i estetycznych tej rośliny.

Najbardziej znanym regionem produkcji mirabelek jest francuska Lotaryngia, gdzie corocznie organizowane są festiwale śliwki mirabelki. W regionie tym produkuje się również specjalne produkty na bazie mirabelek, takie jak likier Mirabelle de Lorraine.

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej