Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Zawilec gajowy, zwany także Anemone nemorosa, to rzadka roślina z rodziny jaskrowatych. Można ją znaleźć w polskich lasach. Ma piękne kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym. Kwieje od marca do maja. Ta bylina dorasta do około 10-20 cm. Tworzy dywany ze swoich kłączy.

Ten zawilec jest odporny na mróz. Lubi gleby, które są lekko wilgotne i żyzne. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
KOLOR KWIATÓWbiałe
KWIATYpojedyncze
OWOCEniełupka
PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIAtrujące liście, trujące kwiaty, roślina trująca
WYSOKOŚĆok. 15 cm
OKRES KWITNIENIAmarzec (III), kwiecień (IV), maj (V)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEpod koronami drzew, w grupie, parki

Wymagania i uprawa zawilca gajowego

Zawilec gajowy potrzebuje konkretnych warunków, by dobrze rosnąć. Warto wiedzieć, jak o niego dbać.

Wymagania glebowe: Ceni sobie gleby wilgotne, żyzne i pełne próchnicy. Muszą też być przepuszczalne, aby woda nie zalegała u korzeni. Jeśli gleba jest sucha, trzeba go regularnie podlewać.

Wymagania świetlne: Lubi miejsca cieniste lub półcieniste. Może rosnąć także w lekko nasłonecznionych, przy wilgotnym podłożu. W takiej sytuacji ważne jest obfite podlewanie.

Sadzenie zawilca gajowego najlepiej grupami, by tworzył piękny dywan. Rosnące z kłączy, tworzą gęste skupiska kwiatów. Nie boi się mrozu i nie wymaga dużo uwagi.

By utrzymać ładny wygląd rośliny, trzeba go regularnie podlewać. Szczególnie w sucho, wiosną oraz jesienią. Można także użyć kompostu, by dostarczyć mu składników odżywczych.

Zawilec gajowy jest piękny i pasuje do cienistych ogrodów. Warto na wiosnę iść do lasu i podziwiać jego dzikie dywany kwiatów.

Pielęgnacja zawilca gajowego

Zawilec gajowy to łatwa w pielęgnacji roślina. Ważne jest, by regularnie go podlewać. Szkodzi mu susza. Woda jest mu potrzebna szczególnie na wiosnę i jesienią. Mimo to, ziemię trzymajmy lekko wilgotną niezależnie od pory roku. Ta roślina lubi taką glebę. Dlatego warto bacznie obserwować stan podłoża.

Składniki odżywcze zawilcowi dostarczy kompost z liści. Wsadźmy go do gleby wokół rośliny. Nie musimy zabierać się za to agresywnie. Kompost przyniesie korzyści poprzez dodanie substancji organicznych do ziemi. Ułatwi to roślinie rosnąć zdrowo i pięknie kwitnąć. Pamiętajmy tylko, by nie przesadzić z ilością. Zbyt dużo kompostu może zaszkodzić przez nadmierne nawilżenie gleby.

Zawilec gajowy jest silny i nie łatwo zapada na choroby czy oberwanie przez szkodniki. Mimo wszystko, regularnie sprawdzajmy stan rośliny. Obserwujmy liście i znajdźmy szybko reakcję, gdy coś zacznie być nienormalne. W takich sytuacjach warto poradzić się eksperta.

Pielęgnacja zawilca gajowego
Wymagania dotyczące podlewaniaRegularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy oraz na wiosnę i jesienią
Wymagania dotyczące glebyGleby lekko wilgotne, żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne
Wymagania świetlneStanowiska cieniste lub półcieniste, jednak toleruje także miejsca o większym nasłonecznieniu pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża
Wymagania dotyczące nawożeniaZaleca się zastosowanie kompostu z liści w celu dostarczenia roślinie odpowiednich składników odżywczych

Zastosowanie zawilca gajowego i wybrane odmiany

Zawilec gajowy jest idealny do cienistych miejsc w ogrodzie. Pięknie wygląda obok roślin lubiacych cień, jak paprocie czy hosty. Można go też użyć do układania kwiatowych kompozycji.

Istnieją różne odmiany zawilca z większymi kwiatami i różnymi kolorami. Można wybrać białe, różowe albo fioletowe. Takie kwiaty urozmaicą wygląd Twojego ogrodu.

Zawilec gajowy ma też zastosowanie w medycynie. Jego korzeń leczy i działa przeciwbólowo. Można z niego robić leki na infekcje czy bóle reumatyczne. Jest też naturalnym sposobem leczenia zwierząt.

Interesujące odmiany

  • ’Alba Plena’ – odmiana o kwiatach pełnych
  • ’Vestal’ – o kwiatach białych, plennych
  • ’Rosea’ – o kwiatach pojedynczych biało-różowych

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej