Jaskier, czyli bardziej oficjalnie Ranunculus, to roślina o eleganckim wyglądzie zaskakująco pięknych kwiatach. Z powodzeniem jest uprawiana oraz rozmnażana np. przy domkach letniskowych, ogródkach i przydomowych doniczkach. Kiedy kwiat ten kwitnie, ogród nabiera różnorodności kolorów. Jaskier w doniczce jest wyjątkową ozdobą balkonów i tarasów. Może być także wręczony jako prezent z okazji urodzin lub imienin w doniczce. Jak uprawiać jaskra?W tym artykule omówimy jak sadzić i pielęgnować tę piękną roślinę.
Charakterystyka i opis rośliny
Wiele osób zachwyca się wielobarwnością jaskra. Niektórzy nawet z powodzeniem hodują tę roślinę we własnym ogrodzie. Zanim posadzisz go w na swojej działce, powinieneś dowiedzieć się najbardziej przydatnych ifnormacji.
Jaskier lub Ranunculus (Ranunculus L.) – to rodzaj roślin zielnych, należący do rodziny jaskrowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych rodzaj rośliny liczy około 400 podobnych gatunków, które występują na całym świecie, z wyjątkiem obszarów nizinnych w strefie tropikalnej i oczywiście Antarktyce. Większość gatunków żyje na półkuli północnej i preferuje raczej zimniejszy klimat. Kilka gatunków rośnie dziko w naszym kraju. Nazwa naukowa rodzaju Rana jest tłumaczona z łaciny – jako „żaba”. Nazwa nawiązuje do podobieństwa siedlisk tej rośliny do zielonych żab. Ranunculus występuje na wilgotnych i suchych łąkach, mokradłach, w wodach, lasach, a nawet górach. Lubi więc takie samo środowisko, jak te wyjątkowe płazy.
Kwiaty jaskra mogą występować w różnych kolorach:
- białym;
- żółtym;
- pomarańczowym;
- czerwonym;
- różowym;
- niektóre odmiany występują w dwóch kolorach np. żółto-fioletowym lub biało-różowym.
Istnieje wiele odmian o niezwykle imponujących kolorach. Są one podzielone na 4 grupy:
- Turecki – z dużymi kulistymi, frotte kwiatami;
- Perski – niski, z frotte lub prostymi kwiatami;
- Francuskie – z półpełnymi kwiatami;
- Piwonia – z dużymi, podwójnymi kwiatami.
Jaskry w kształcie piwonii – Ranunculus są najbardziej popularne Ich kwiaty przypominają niewielką, angielską różę. Dostępne są w prawie każdym kolorze oraz dwukolorowe. Są jednymi z najpiękniejszych kwiatów lata. Oczywiście nie mają nic wspólnego z różami. Ich najpiękniejszym przedstawicielem jest azjatycki jaskier. W XVI wieku Azjatycki Ranunculus przybył do Anglii i tam przez długi czas wiódł prym podobnie jak tulipany, które chyba najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach.
Więcej o gatunkach
Podczas uprawy jaskra, należy pamiętać, że są to rośliny. Warto ograniczyć do nich dostęp dzieci oraz zwierząt takich jak psy, koty i gryzonie. Chociaż mają nieprzyjemny smak i zapach, który może odstraszać, to nawet sok Ranunculus może podrażniać skórę dziecka czy zwierzęcia. Pracę z roślinami należy wykonywać zawsze w rękawiczkach.
Azjatycki
Jaskier Azjatycki (Ranunculus asiaticus), znany również jako jaskier chiński – jest uprawiany w ogrodach jako roślina jednoroczna. W naturze rośnie w południowo-zachodniej Azji, gdzie jest rośliną wieloletnią o wysokości, która sięga nawet do 30-40 cm, a jego stosunkowo niewielka wysokość 20-30 cm i wyprostowane pędy pozwalają tworzyć piękne rabatki w ogrodzie. Kwiaty rosnące w doniczkach umieszczone na balkonie lub tarasie będą bardzo miłą dla oka ozdobą. P
Przy uprawie jaskra nie ma jednej dedykowanej odmiany, ponieważ łączenie kwiatów wygląda najbardziej atrakcyjnie. Hybrydy azjatyckiego jaskra tworzą półpełne kwiaty o ogromnej palecie odcieni: biały, czerwony, żółty, pomarańczowy, a także unikalne płatki z dwukolorowymi lub kreskowanymi kolorami. Kwiaty najpiękniejszych hybryd nie przypominają jaskrów, a bardziej szlachetne róże.
Azjatycki jaskier pochodzi z regionów nieco cieplejszych niż nasze. Rośliny dobrze przystosowały się do polskich temperatur, ale nie reagują dobrze na bardzo zimne zimy.
Azjatycki Ranunculus jest dość wymagający w uprawie, wymaga:
- dobrze przepuszczalnej, żyznej, kwaśnej lub lekko kwaśnej gleby;
- dobrze nasłonecznionej pozycji
- dobrych warunków wodnych.
Podobnie jak większość gatunków, chińskie Ranunculus nie lubią przesuszania gleby ani zbyt wilgotnej gleby. Gatunek kwitnie w maju i czerwcu, tworząc białe, żółte, różowe, czerwone i pomarańczowe kwiaty frotte lub non-frotte. Wygląda niezwykle efektownie.
Jaskier górski
Ranunculus górski – Ranunculus Montanus Willd) jest rozpoznawalną odmianą rośliny. Można go znaleźć na łąkach, polanach, w górach oraz w lasach. Roślina ta ma rozgałęzioną łodygę oraz lancetowate liście. Kwitnie od maja do lipca, osiągając wysokość 5-25 cm, jaskier górski ma kwiaty o żółtej barwie umieszczone pojedynczo na szczycie łodygi. Zwykle rośnie na glebach skalistych i w nich najlepiej się czuje. Dziś gatunek ten uprawia odmianę ogrodową „Molten Gold” o wysokości 10-12 cm.
Jaskier Polny
Jaskier polny (Ranunculus arvensis) osiąga wysokość 20-60 cm, liście ma stożkowate lub szkaplerzne. Na szczycie są one grubo ząbkowane. Jaskier polny kwitnie najczęściej od maja do sierpnia, kwiaty są jasnożółte i mają średnicę 10-12 mm, wyrastają z długich, owłosionych szypułek. Jaskier polny rośnie przeważająco na polach, wzgórzach. Występuje też w zbożach ozimych, lnie i lucernie, co nadaje mu status chwastu.
Wymienione gatunki są jednymi z najczęstszych rosnących na dziko i w ogrodach. Różnorodność gatunków i odmian jaskierów umożliwia dostosowanie ich do konkretnych potrzeb i zamiłowań ogrodnika.
Warunki uprawy
Jaskier ma swoje specjalne wymagania, których musimy ściśle przestrzegać, aby kwiaty mogły rosnąć i pięknie kwitnąć. Ranunculus wymaga opieki, przestrzegania niezbędnych warunków oraz konkretnych działań. Rosną najlepiej w słonecznym i ciepłym miejscu. Dobrze jeśli jest ciche i osłonięte od wiatru. Jaskry nie tolerują mrozu, więc ich bulwy muszą być wykopane przed zimą i przechowywane w pomieszczeniu w niskiej temperaturze, ale powyżej 0. Mogą być sadzone w ziemi po zniknięciu wiosennych przymrozków. Kwiaty doniczkowe powinno się umieszczać na południowym parapecie, gdzie będą miały wystarczający dostęp do naturalnego światła dziennego.
Która gleba jest najlepsza?
Jaskier potrzebuje odpowiedniej gleby do prawidłowego rozwoju. Sadzenie i pielęgnacja go w domu lub na otwartym terenie, powinny być przeprowadzane w glebie o określonych cechach:
- żyzna;
- dobrze osuszona;
- próchnicza;
- wilgotna;
- obojętna lub lekko kwaśna, wartość pH powinna wynosić 4,5-7.
Zwykła próchniczna gleba ogrodowa jest idealnym podłożem do uprawy jaskierów. Ranunculus rośnie lepiej na gliniastej glebie. Jaskier nie lubi nadmiernie pożywnej i suchej gleby, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie terenu i gleby do ich uprawy. Te kwiaty bardzo nie lubią wszelkich skrajności.
Pielęgnacja jaskra w otwartym terenie
Ranunculus można uprawiać na dwa sposoby: w dobrze dobranej ziemi i w doniczkach. Niezależnie od metody, uprawa tej rośliny nie jest najłatwiejsza, wymaga pracy i opieki, ale rezultaty są zdecydowanie tego warte. Piękne, kolorowe kwiaty przypominające różę (biały jaskier) staną się wyjątkową ozdobą ogrodu oraz domu. Zdecydowanie warto się postarać dla tego efektu.