Bogactwo gatunków oraz odmian niewielkich, długo kwitnących krzewów przyprawia o zawrót głowy. To doskonała wiadomość dla osób, które pragną stworzyć atrakcyjny, zielony zakątek na niewielkiej przestrzeni. Wśród niskich krzewów wyróżnia się rośliny kwitnące przez cały sezon ogrodniczy oraz takie, które zachwycają również owocami i intensywnie przebarwionymi liśćmi. Niskie, kwitnące krzewy można dobrać pod względem ich przeznaczenia, wyglądu oraz dopasować do stanowiska, które ma się do dyspozycji. Warto wybierać rośliny, które kwitną w różnym czasie. Dzięki temu ogród jest atrakcyjny przez cały rok, nawet zimą.
Krzewy okrywowe zachwycające kwiatami od wiosny do jesieni
Rośliny okrywowe pozwalają zagospodarować trudne miejsca w ogrodzie. Ograniczają ilość chwastów, zadarniają przestrzeń, stanowią tło dla pozostałej roślinności, ale też zachwycają swoimi kwiatami. Niskie odmiany krzewów ozdobnych można sadzić praktycznie wszędzie — doskonałym przykładem rośliny długokwitnącej jest róża okrywowa, np. róża pomarszczona i jej liczne odmiany. Krzewy ozdobne, jakimi są róże, preferują stanowisko słoneczne, żyzną ziemię, nie wolno też zapomnieć o kopczykowaniu na zimę.
W trosce o owady zapylające — niskie krzewy nektarodajne
Owady zapylające poszukują w ogrodach nektaru, warto zadbać o pszczoły oraz o motyle i zasadzić w ogrodzie roślinę nazywaną motylim krzewem. Budleja Dawida ma lancetowate, wydłużone liście pokryte szarymi włoskami. Tworzy niezwykłe długokwitnące kwiaty, które zwisają z pędów. W szkółkach można znaleźć odmiany o kolorze białym, purpurowym lub fioletowym. Motyli krzew jest też świetną rośliną do pojemników.
Motyli krzew kwitnący latem przyciąga owady zapylające z całej okolicy. Ogród zamienia się w festiwal barw, a to iście zachwycający widok. Długie kwiatostany pojawiają się na końcach pędów od połowy lata, ale zdobią ogród aż do pierwszych przymrozków. Najlepszym miejscem dla budlei będzie zaciszne stanowisko słoneczne. Budleja Dawida może być formowana i intensywnie cięta, bardzo dobrze się regeneruje i wypuszcza nowe, kwitnące pędy. Regularnie cięta roślina to niezbyt duży krzew.
Hortensja — okazała królowa ogrodów
Hortensje ogrodowe zachwycają swoimi różowymi lub niebieskimi kwiatami, które pojawiają się latem. Kwiaty można pozostawić na krzewie przez całą zimę. Zasuszone, kuliste kwiatostany są ciekawym elementem zimowego krajobrazu. Warto wiedzieć, że kolor kwiatów hortensji ogrodowej zależy od nawozu, którym dokarmia się rośliny. Związki glinu obecne w odżywkach zmieniają kolor z różowego na niebieski. Hortensja ogrodowa preferuje miejsca osłonięte, młode rośliny warto okrywać na zimę, ponieważ mogą przemarzać.
Zobacz także:
Hortensja bukietowa to bliska kuzynka poprzedniego gatunku. Roślina tworzy kwiaty żółte, różowe lub białe. Kwiatostan ma postać stożka, a cała roślina wygląda bardzo elegancko. Hortensja bukietowa jest prosta w uprawie, wymaga stanowiska słonecznego, ziemi próchniczej i regularnego nawożenia oraz podlewania w okresie niedostatku wody.
Mniej znane długo kwitnące krzewy z rodzaju hortensja
Rodzaj hortensja to z pewnością krzewy, które mogą zachwycać swoimi kwiatami oraz pokrojem. Nadają się praktycznie do każdego ogrodu, mogą też rosnąć w pojemnikach, na balkonach i na tarasach. W ogrodach sadzi się głównie hortensję ogrodową oraz bukietową, chociaż równie eleganckim krzewem ozdobnym, sadzonym na stanowiskach słonecznych jest hortensja piłkowana i dębolistna. Te wyjątkowe krzewy długo kwitnące są przykładem roślin, które nadają się na kwiaty cięte oraz do suchych bukietów.
Płaski kwiatostan hortensji piłkowanej składa się z dwóch rodzajów kwiatów. Na brzegach kwiaty są duże, a w środku małe, jakby nierozwinięte. Kwiaty i liście różnią się między sobą kolorem, pięknie prezentują się odmiany o delikatnie cieniowanych, różowych kwiatach.
Kolejną pięknością z tego rodzaju jest hortensja dębolistna, a zwłaszcza jej liście. Liście do złudzenia przypominają te znane u dębów, a duże, okazałe kwiatostany w kolorze czerwonym przyciągają spojrzenia. Ten niewielki krzew warto posadzić w miejscu słonecznym i reprezentatywnym.
Najpierw kwiaty, a później owoce — owocujące i kwitnące krzewy
Wiele niskich, kwitnących krzewów ozdobnych najpierw pięknie zakwita, a potem zdobi ogród owocami. Taką rośliną jest właśnie pigwowiec japoński. To nie tylko kwitnący rarytas, ale również cenna i smaczna roślina jadalna. Pigwowiec wiosną pokrywa się pomarańczowymi lub różowymi kwiatami. Później na roślinie pojawiają się kuliste owoce, z których robi się nalewki i lub przetwory. Owoc pigwowca to bogate źródło witaminy C. Pigwowce nadają się na stanowiska słoneczne, są stosunkowo łatwe w uprawie i nie mają specjalnych wymagań względem gleby.
Pięciorniki — krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Pięciorniki to niskie, gęste i zwarte krzewy ozdobne kwitnące, które mają małe wymagania względem podłoża. Roślina tworzy drobne, pojedyncze kwiaty w kolorze różowym, żółtym, białym lub czerwonym — w zależności od odmiany. Wśród różnych gatunków pięciorników, szczególnie doceniany jest pięciornik krzewiasty, krzew zaczyna kwitnąć już latem. Drobne kwiaty pojawiają się stopniowo, aż do jesieni.
W poszczególnych miastach powiatowych pięciorniki są popularnymi roślinami miejskimi, z racji tego, że są odporne na zanieczyszczenia i mają niewielkie wymagania względem podłoża. Pięciornik krzewiasty dorasta do 2 m wysokości, ale doskonale znosi cięcie.
Oczarowany ogród — krzewy kwitnące zimą
Oczar pośredni jest przykładem roślin kwitnących wtedy, kiedy nic innego kwitnąć nie chce. Już zimą na roślinie pojawiają się oryginalne, nitkowate kwiaty o kolorze pomarańczowym. Oczar intensywnie pachnie i jest nietuzinkowym widokiem — kontrastuje z zimowym krajobrazem. Jesienią roślina przebarwia się na pomarańczowo, co również jest atutem tego niewielkiego krzewu.
Hibiskus w ogrodzie
Ketmia syryjska, inaczej zwana hibiskusem, podbiła serca miłośników oryginalnych okazów botanicznych. Krzewy tworzą pojedyncze kwiaty, podobne do malw, które stopniowo pojawiają się na pędach i zdobią ogród aż do późnej jesieni. Ketmia syryjska doskonale sprawdzi się w niewielkim, słonecznym ogrodzie. Dorasta do 2,5 m wysokości, dlatego z łatwością można znaleźć dla niej miejsce w zielonym zakątku ogrodu.
Zimozielone gatunki — długo kwitnące krzewy ogrodowe o liściach stale zielonych
Hebe to niewielka krzewinka, która doskonale sprawdzi się w uprawie pojemnikowej. Zwarty, gęsty pokrój oraz dekoracyjne kwiaty to coś, co wyróżnia roślinę. Hebe lubi stanowisko słoneczne, jest odporne na suszę, ale może przemarzać, dlatego wymaga okrycia. Kwiaty w odcieniach fioletu lub różu pojawiają się na pędach już latem. Liście, w zależności od odmiany, mogą być intensywnie zielone, pstrokate lub jasne. Hebe kwitnie długo, a przycinanie gałązek zapewnia obfite kwitnienie aż do jesieni.
Krzewuszka — dekoracyjny krzew powtarzający kwitnienie
Uroczo nazwana roślina ma postać niskiego krzewu. Krzewuszka tworzy kwiaty późną wiosną, a w sprzyjających latach powtarza kwitnienie. Krzew lubi stanowisko słoneczne, nie przemarza i można go dowolnie formować. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach różowych lub bordowych, o liściach zielonych lub żółtych. Krzewuszka dorasta do 2 m wysokości, ale jej rozmiar można łatwo kontrolować za pomocą cięcia. Te długo kwitnące rośliny są odporne na choroby i na szkodniki.
Niskie, kwitnące krzewy na żywopłoty
Wspomniana już budleja Dawida oraz krzewuszka, a także śnieguliczka i tawuła to eleganckie krzewy kwitnące, z których można zrobić niski żywopłot. W takim wydaniu równie dobrze prezentuje się kerria japońska. Te krzewy ozdobne doskonale znoszą regularne cięcie, które je zagęszcza i pobudza do tworzenia kwiatów.
Kerria japońska nadaje się również do sadzenia pojedynczo, jako zachwycający soliter. Wiosną całe pędy roślin pokrywają się żółtymi, pełnymi kwiatami. Krzew jest stosunkowo łatwy w uprawie i znosi półcień.
Niektóre odmiany róż to rośliny wprost stworzone na żywopłoty. Róża kwitnie bardzo długo, niekiedy powtarza kwitnienie. Żywopłot z róż znakomicie prezentuje się przed wejściem na posesje, zdobi kwiatami i otula zapachem. Na niektórych krzewach mogą pojawiać się owoce — czerwone niełupki z nasionami wyglądają atrakcyjnie i są przysmakiem ptaków.
Krzewy długo kwitnące do słonecznych ogrodów
Wśród krzewów ozdobnych z kwiatów, które lubią stanowiska słoneczne, na uwagę zasługuje tamaryszek. Tamaryszek jest rośliną mrozoodporną, ma intensywnie zielone, delikatne liście, które również są dekoracją ogrodu. Tamaryszki jednak sadzi się dla ich oryginalnych, nieco egzotycznych kwiatostanów. Kwiaty tworzą grona i przypominają nieco kwiatostany wrzosów. Tamaryszek lubi stanowiska słoneczne. Jego kwiaty cieszą oczy nawet późną jesienią, kwitnie intensywnie i długo.
Jak widać, niewielkie kwitnące krzewy od wiosny do jesieni wprowadzają do ogrodu kolory, mogą osłaniać od ciekawskich spojrzeń, wabić pszczoły i dostarczać owoców. Wybór gatunków jest ogromny, wystarczy tylko znaleźć ulubione okazy i posadzić je w odpowiednim miejscu.