Kiedy najlepiej wysiać mak polny?

Kiedy najlepiej wysiać mak polny?

Mak polny (papaver rhoeas) ma zarówno swoich przeciwników, którzy uważają go za chwast, jak i fanów, dla których jest piękną ozdobą ogrodu czy łąki kwietnej. Dla jednych jest zachwaszczeniem ich pól uprawnych, a drudzy z premedytacją obsiewają nim swoje ogrody w angielskim stylu czy wykonują piękne, naturalistyczne rabaty. Choć wśród ludzi nie brak antypatii względem tej rośliny, trzeba przyznać, że w królestwie owadów odgrywa niemałą rolę, a co za tym idzie jest rośliną potrzebną i pożyteczną. Ze względu na bardzo dużą zawartość pyłku, mak polny jest uwielbiany przez trzmiele, chrząszcze czy pszczoły, które mogą odwiedzać kwiat nawet i przez 30 dni, ponieważ właśnie tyle (średnio) kwitną polne maki. Poza swoją rolą środowiskową, krwistoczerwone płatki mogą też po prostu cieszyć oko każdego, kto zdecyduje się na wysiew i własnoręczną uprawę maku polnego, szczególnie że jest to roślina bardzo tolerancyjna i niewymagająca wybitnych umiejętności ogrodniczych czy rozległej wiedzy. To co jednak wiedzieć warto, to przede wszystkim: kiedy wysiać mak polny.

Najlepsza pora na wysiew maku polnego

Mak polny to roślina wyjątkowa pod wieloma względami. Posiada na przykład zdolność do szybkiego kiełkowania nawet w stosunkowo niskiej temperaturze. Dodatkowo, jego siewki dobrze znoszą przymrozki, więc wysiew jest możliwy zarówno w marcu jak i w listopadzie. Wczesna wiosna oraz późna jesień to pory nielubiane przez większość roślin, jednak w przypadku maku polnego jest zupełnie inaczej. Kiedy więc najlepiej wysiać mak polny? Można zacząć jak tylko skończy się luty, a ostatnie nasiona upuścić na grunt jeszcze w listopadzie. Szkarłatne kwiaty pojawią się w ogrodzie już w połowie wiosny i będą obecne także latem i jesienią. Nie trzeba czekać na wyjątkowe okno pogodowe czy też na okres po tzw. „zimnych ogrodnikach”.

Mak polny należy wysiać bezpośrednio do gruntu i- co bardzo wygodne- można zrobić to tylko raz, ponieważ najprawdopodobniej w kolejnych latach wystąpi obfity samosiew (a żywotność nasion to nawet 40 lat).

Zobacz rónież:

Wysiew maku polnego – dodatkowe wskazówki

Chociaż mak polny to roślina niezwykle prosta w uprawie, która potrafi wybaczyć wiele błędów nowicjuszom ogrodnictwa, warto posiadać kilka dodatkowych informacji, które przypieczętują sukces planowanej uprawy tego kwiatu.

Gleba

Może być gliniasta i wapienna. Nie musi być bogata w składniki odżywcze czy przygotowana w specjalny sposób, ale nie może to być podłoże stale zawilgocone i błotniste. Pod wysiew należy wybrać stosunkowo suche miejsce.

Powietrze

Mak polny można z wielkim powodzeniem siać w ogrodach na bardzo zurbanizowanych terenach, ponieważ wspaniale znosi zanieczyszczenia powietrza.

Nasłonecznienie

Rabata maku polnego powinna znajdować się w miejscu słonecznym. Jest to roślina, która wyjątkowo kocha słońce i nie do końca zadowoli się półcieniem czy cienistym miejscem siewu.

Ilość nasion

Na 25 m2 (w zależności od planowanego efektu), potrzebne jest około 50 g nasion.

Wypełniacz

Nasiona maku polnego są bardzo drobne, można więc podczas wysiewania zmieszać je z suchym piaskiem lub kaszą manną. Pomocne mogą być również drobne trociny.

garaż z płyt warstwowych
Aktualności

Garaże z płyt warstwowej – wytrzymałe i funkcjonalne rozwiązanie

Garaże to nieodłączny element większości domów i posesji. Przechowywanie samochodu w bezpiecznym i chronionym miejscu to priorytet dla wielu właścicieli. Dlatego, jeśli szukasz wytrzymałego i funkcjonalnego rozwiązania, garaże z płyt warstwowej są doskonałym wyborem. Dlaczego garaże z płyt warstwowej? Płyty wielowarstwowe, z których wykonuje się garaże z płyt warstwowej, oferują szerokie możliwości konstrukcyjne oraz aranżacyjne. […]

Czytaj więcej
Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej