Kiedy najlepiej wysiać mak polny?

Kiedy najlepiej wysiać mak polny?

Mak polny (papaver rhoeas) ma zarówno swoich przeciwników, którzy uważają go za chwast, jak i fanów, dla których jest piękną ozdobą ogrodu czy łąki kwietnej. Dla jednych jest zachwaszczeniem ich pól uprawnych, a drudzy z premedytacją obsiewają nim swoje ogrody w angielskim stylu czy wykonują piękne, naturalistyczne rabaty. Choć wśród ludzi nie brak antypatii względem tej rośliny, trzeba przyznać, że w królestwie owadów odgrywa niemałą rolę, a co za tym idzie jest rośliną potrzebną i pożyteczną. Ze względu na bardzo dużą zawartość pyłku, mak polny jest uwielbiany przez trzmiele, chrząszcze czy pszczoły, które mogą odwiedzać kwiat nawet i przez 30 dni, ponieważ właśnie tyle (średnio) kwitną polne maki. Poza swoją rolą środowiskową, krwistoczerwone płatki mogą też po prostu cieszyć oko każdego, kto zdecyduje się na wysiew i własnoręczną uprawę maku polnego, szczególnie że jest to roślina bardzo tolerancyjna i niewymagająca wybitnych umiejętności ogrodniczych czy rozległej wiedzy. To co jednak wiedzieć warto, to przede wszystkim: kiedy wysiać mak polny.

Najlepsza pora na wysiew maku polnego

Mak polny to roślina wyjątkowa pod wieloma względami. Posiada na przykład zdolność do szybkiego kiełkowania nawet w stosunkowo niskiej temperaturze. Dodatkowo, jego siewki dobrze znoszą przymrozki, więc wysiew jest możliwy zarówno w marcu jak i w listopadzie. Wczesna wiosna oraz późna jesień to pory nielubiane przez większość roślin, jednak w przypadku maku polnego jest zupełnie inaczej. Kiedy więc najlepiej wysiać mak polny? Można zacząć jak tylko skończy się luty, a ostatnie nasiona upuścić na grunt jeszcze w listopadzie. Szkarłatne kwiaty pojawią się w ogrodzie już w połowie wiosny i będą obecne także latem i jesienią. Nie trzeba czekać na wyjątkowe okno pogodowe czy też na okres po tzw. „zimnych ogrodnikach”.

Mak polny należy wysiać bezpośrednio do gruntu i- co bardzo wygodne- można zrobić to tylko raz, ponieważ najprawdopodobniej w kolejnych latach wystąpi obfity samosiew (a żywotność nasion to nawet 40 lat).

Zobacz rónież:

Wysiew maku polnego – dodatkowe wskazówki

Chociaż mak polny to roślina niezwykle prosta w uprawie, która potrafi wybaczyć wiele błędów nowicjuszom ogrodnictwa, warto posiadać kilka dodatkowych informacji, które przypieczętują sukces planowanej uprawy tego kwiatu.

Gleba

Może być gliniasta i wapienna. Nie musi być bogata w składniki odżywcze czy przygotowana w specjalny sposób, ale nie może to być podłoże stale zawilgocone i błotniste. Pod wysiew należy wybrać stosunkowo suche miejsce.

Powietrze

Mak polny można z wielkim powodzeniem siać w ogrodach na bardzo zurbanizowanych terenach, ponieważ wspaniale znosi zanieczyszczenia powietrza.

Nasłonecznienie

Rabata maku polnego powinna znajdować się w miejscu słonecznym. Jest to roślina, która wyjątkowo kocha słońce i nie do końca zadowoli się półcieniem czy cienistym miejscem siewu.

Ilość nasion

Na 25 m2 (w zależności od planowanego efektu), potrzebne jest około 50 g nasion.

Wypełniacz

Nasiona maku polnego są bardzo drobne, można więc podczas wysiewania zmieszać je z suchym piaskiem lub kaszą manną. Pomocne mogą być również drobne trociny.

Selective focus photography of strawberry fruit
Aktualności Dom i balkon Ogród

Nawożenie truskawek na zimę? Dowiedz się z nami, jak przygotować truskawki  

Nawożenie truskawek na zimę to kluczowy proces, który ma ogromny wpływ na plonowanie tych roślin w kolejnym sezonie. Zarówno uprawa truskawek, jak i ich późniejsze zimowanie, wymagają odpowiedniego nawożenia, aby zapewnić roślinom spoczynek zimowy i obfite plony. Główne składniki nawozowe, takie jak azot, potas, fosfor, siarka, czy mikroelementy, muszą być dostarczane w odpowiednich proporcjach, aby […]

Czytaj więcej
Blue petaled flower
Aktualności Ogród Trendy

Jak przycinać i zabezpieczyć hortensje na zimę? Podpowiadamy, jak dbać o kwiaty hortensji 

Hortensje w ogrodzie to kwiaty, które dodają uroku i koloru naszym ogrodom. Jednak ze względu na specyfikę ich uprawy, warto dowiedzieć się, czy i jak należy je obcinać przed nadejściem zimy, aby przetrwały i mogły zakwitnąć w kolejnym sezonie. Dowiedz się wszystkiego na temat jesiennej pielęgnacji tych kwiatów i jak to wygląda w przypadku hortensji! […]

Czytaj więcej
Macro shot of grass field
Aktualności Dom i balkon Trendy

Kiedy należy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie? 

Kiedy nadejdzie wiosna, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji trawnika. Właściwe przygotowanie i pierwsze koszenie trawy są kluczowe dla zachowania pięknego i zdrowego trawnika. Warto wiedzieć, jak prawidłowo zająć się trawnikiem, aby uniknąć poważnych uszkodzeń. Poniżej przedstawione są wskazówki dotyczące pierwszego koszenia trawy po okresie zimowym. Kiedy należy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie? Jakie są oznaki, […]

Czytaj więcej