Żmijowiec jest rośliną, której wyniosłe, kolorowe kwiatostany zdobią ogrody i tarasy. Jest znany jako roślina ozdobna i lecznicza. Polecana przy pobudzeniu nerwowym i męczącym kaszlu. Napar ze żmijowca pomaga w leczeniu drobnych infekcji i dolegliwości skórnych jak łuszczyca, trądzik czy podrażnienia. Jest wykorzystywany do przemywania ran. Służy jako antidotum na ukąszenia żmii. Z kwiatów żmijowca pszczoły produkują aromatyczny miód, pozbawiony niebezpiecznych alkaloidów. W przeszłości z nasion żmijowca wytłaczało się olej bogaty w kwasy tłuszczowe omega 6. Żmijowiec jest rośliną trującą i może prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz halucynacji. Pozyskane składniki służyły do produkcji trutek na szczury. Nazwa rośliny nawiązuje do kształtu nasion, które przypominają łeb żmii. Żmijowiec wywodzi się z Europy, ale rozpowszechniony jest na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Sprawdź też czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny? oraz żmijowiec zwyczajny właściwości lecznicze
Odmiany żmijowca
Wyróżnia się około 70 gatunków żmijowca. Do najbardziej popularnych należy żmijowiec zwyczajny, którego wysokość może sięgać 1 m. To dwuletnia roślina o charakterystycznie przebarwiających się kwiatach, które początkowo są purpurowe a później niebieskie. Łodyga żmijowca zwyczajnego pokryta jest włoskami i brodawkami, a liście są wydłużone i jasnozielone. W Polsce żmijowiec zwyczajny można spotkać dziko rosnący na suchych łąkach, nieużytkach, skarpach oraz w okolicach torów kolejowych. Ciekawą odmianą jest żmijowiec wspaniały czasem nazywany żmijowcem niebieskim ze względu na przepiękne, niebieskie kwiaty przypominające pionowe gęste grona. Na łodydze ułożone są bardzo gęsto zielone liście. Osiąga wysokość 1,5 m. W Polsce rośnie bardzo rzadko. Kolejny to żmijowiec grecki, którego kwiaty przepięknie pachną i są bardzo delikatne. Mogą być białe, niebieskie albo różowe. Łodyga żmijowca greckiego jest sztywna i wyrastają z niej niewielkie liście. Jest niski, osiąga zaledwie 70 cm. Jeszcze niższy jest żmijowiec sosnowaty, który nadaje się do małych ogrodów. Najbardziej popularna jest odmiana Snow Tower o białych kwiatach. Kolorowym urozmaiceniem ogrodu jest żmijowiec rubinowy. Jego srebrzyste liście i ciemnoczerwone kwiaty wprawią w zachwyt każdego miłośnika ogrodów.
Uprawa i pielęgnacja żmijowców
Żmijowce to odporne rośliny nie wymagające specjalnej pielęgnacji. Można je uprawiać na rabatach ogrodowych albo w dużych donicach. Wysokie odmiany żmijowców wymagają podpórek. Przekwitłe kwiatostany można odciąć lub pozostawić na pędach do samowysiewu. Pierwsze kwiaty pojawiają się pod koniec maja i utrzymują się do końca października. Roślinę należy podlewać według potrzeb. Nie należy jej nawozić, gdyż najlepiej rośnie na ubogim, suchym podłożu. Najlepsze będą gleby przepuszczalne, piaszczyste albo kamieniste. Żmijowiec uwielbia silne nasłonecznienie. Takie warunki zapewnią mu bujny wzrost i piękne kolorowe kwiatostany.